Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Diyabet İçin Oyun Oynamak

Diyabet İçin Oyun Oynamak
Alperen Sözen

Oyunlaştırma mobil sağlık alanında gittikçe popüler hale gelen bir trend. Bunun en büyük sebeplerinden biri oyunların kullanıcıları motive ederek bir amaç vermesi ve bu doğrultuda eğlence yoluyla onlara değer sağlayabilmesi. Şüphesiz bunlar son derece fiziksel olmayan ancak kullanıcıya fayda sağlayan değerler.

Oyunlaştırma mobil sağlık alanında genellikle hastaların ilaç takiplerini kolaylaştırmak ve hastaları tedavi süresince düzenli ilaç kullanımı için teşvik etmek amacıyla kullanılıyor.

Bu alanda son yenilik Merck&Co.’dan geldi. Şirket şu anda yeni bir mobil uygulama üzerinde çalışıyor. Yayınlanacak uygulama tip 2 diyabet hastalarının ilaçlarını reçetelendiği şekilde almalarına yardımcı olmak üzere hazırlanıyor.

Bu oyunla hedeflenen hastaların kendi ilaç takiplerini yapma sürecinde hastalara yardımcı olmak. Oyun içinde bir çok küçük oyun oynayarak altın kazandığımız sonra bu altınları dünyanın farklı yerlerine gitmek için harcadığımız bir oyun. Beta test aşamasında olan oyun şu anda üçüncü pilot çalışmasını yürütüyor.

monster_manor

Daha önce bu tarz oyunların yapıldığına şahit olmuştuk. Ekim ayında kullanıcılara Sanofi tarafından sunulan Monster Manor bunların en bilindik örneklerinden.

Diabete ek olarak oyunlaştırmanın onkolojide de terapi aşamasında kullanılabileceği düşünülüyor. Kansere karşı alınabilecek önlemleri anlatarak farkındalığı yükseltebilecek bir Facebook oyunu tasarlanabilir.

Oyunlaştırmanın sağlık alanında kullanımının artacağını düşünmek hiç de yanlış olmaz. İlerleyen zamanlarda pek çok firmadan böyle örneklerin çoğalabileceğini ön görebiliriz.

Submit a Comment