Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Giyilebilir Cihazların Sağlık Deneyimini Değiştirecek Yolları

Giyilebilir Cihazların Sağlık Deneyimini Değiştirecek Yolları
Ceren Gülpınar

Sizce trendler hayat kurtarır mı? Daha fazla dijital deneyimler de oluşacak mı?

Giyilebilir teknolojiler sağlık tecrübelerinin, sağlık hizmetlerine dönüşümünü sağladı ve daha yeni gelişmelerin sağlanacağına dair umutlarımızı artırdı. Bu değişim, yönetimden gelen bir etki doğrultusunda, 21. yüzyılın içinde bir çığlık gibi müşterilerin, sağlık ve sağlık hizmetleri endüstrisindeki yer değişimini bir bütün olarak sağlamış oldu. Yönetim tarafından asıl değişimin gerçekleşmesi için ise seçmenlerin toplu halde ses getirmesi gerekmektedir.

Akıllı telefonlar giyilebilir bir katil:

Pek çoğumuz akıllı telefonlara sahibiz. comScore’un açıklamalarına göre ABD vatandaşlarının %69’u ile Kanadalıların %62’sinin akıllı telefonları var. Her gün, günlük aktivitemiz, evimiz, arabamız ve toplum ilişkilerimiz için akıllı telefonlarımıza bağlanıyoruz.

Genişleyen giyilebilir sensörler ve elektronik ekipmanlar, kullanıcı deneyimine dayalı veri girişlerine sahip ve bu sayede gelecekte cihazların bu simbiyotik ilişki olmadan da başarıya ulaşması umuluyor. Deneyenler, genellikle telefonlarını aşağıya doğru indirerek uzaktan konuştukları zamanki ses deneyimlerini paylaşıyorlar.

Akıllı telefon üreticileri, ürettikleri giyilebilir cihazların etrafındaki ekosistemler için yatırım yapmaktadırlar. BLE (iBeacon), NFC ve RFID gibi yakın mesafe algılama teknolojilerindeki artan Wi-fi erişimi sayesinde, mobil veri iletişimi ile bu trendin devam etmesini beklemek için her türlü nedenimiz var.

Giyilebilir teknoloji ürünü olan, hayatımızın merkezindeki bu cihazlar, vücudumuz etrafında  büyüyen sensörlerin maiyetiyle birlikte evlerimizde ve çevremizde de her geçen gün daha da çok yer kaplıyor.

wearable

Dönüştürülebilir sağlık tecrübelerimize karşılık yaşamlarımızı paylaşacağız:

Sağlık sektörüne yeni bir paradigma değişimi damga vuruyor. Vücudumuz ve ceplerimizde bulunan hareketler, davranışlar, tercihlerle ilgili veriler toplayan cihazlar sayesinde daha bilinçli kararlar verme ihtimalimiz de artmış olacak. Profesyonelce kontrol edilmiş ve kişiselleştirilmiş kompleks verilerin hayatımızdaki görsel hikayesini bu sayede görebilmeyi umuyoruz. Alışkanlıklarımız ve seçimlerimiz baz alınarak oluşturulan verilerin keşfedilmesi, cihazların bir yeteneğidir. Konumumuz ve duygusal durumumuz, günlük davranışlarımızın kısa ve uzun vadeli etkileri için anlamlı içeriklerin oluşmasını sağlamaktadır. Daha iyi sağlık deneyimleri için dijitalin gelişmesini beklemekten başka yol şu an için bulunmamaktadır.

Peki gelecekte ne olacak?

1- Öncelikle paylaşılan sağlık verileri gizlilikle ilgili korkularımızı aşındıracak. Geniş kişisel sağlık ve fitness verileri oluşturularak daimi sensörler, bulutun içine değerli ve hayat kurtaracak olan veri yüklemesi yapacak. Ancak, bundan biraz daha sağlıklı yaşam arzusu, korkunç yaklaşımları da beraberinde getirecek. Peki bu dengeyi sağlayabilmek ne kadar mümkün olacak?

Bu tür konuları ele almada Forrester’ın kişisel verilerin toplanması ve kullanılmasıyla ilgili yaptığı  araştırmalarla eşleşen, karşılıklı uzlaşma sağlayabilecek bir uygulamanın çıkması bekleniyor.

2-Artırılmış gerçeklik sağlık profesyonellerinin yeni standardı haline gelecek:

Head-up görüntüleri (Huds), mikro projektörler, doğal ara yüz (el hareketleri sensörleri Google glass veya kinect benzeri cihazlar tarafından desteklenmektedir) ve Oculus Rift gibi sanal gerçeklik teknolojilerinin tümü dünya görüşümüzü değiştirecek yararlı ve değerli sağlık uygulamaları sağlamaktadır. Tahminlere göre, gelecekte cerrahlar, bir hastanın ameliyatını gerçekleştirirken başka bir hastanın da sağlık kontrollerinin takibini yapabilecekler. Google Glass, bu gibi durumların yaygınlaşmasına imkan tanıyacak en iyi örnektir. Diğer sanayiler ve bireyler için de damla etkisinde değişimlerin oluşacağını tahmin ediyoruz.

wearable devc

3- Kişisel sağlık inovasyonları hızla bir ekosistem içinde toplanmış olacak:

(Apple ve Google)

Donanımların ön örnekleri yazılımların aksine kolay hale gelirken gerçek nesnelerin prototipleri de büyük maliyetler, zaman çizelgeleri, zorlu tedarik zinciri konuları haline geliyor. Kickstarter ürünlerinin finansmanı olan herhangi biri buna kanıt olabilir. Yenilikçi teknolojinin kendi kendine büyümesi gerektiğini savunan yaklaşım; ölçek için yetersizlik, ortalamanın altı bir ürün ve kritik iş faaliyetleri için olumsuz sonuçlar doğurmaktadır.

Büyük üreticilerin umut veren yeni donanımları nasıl bulup çıkardıklarına bir bakın. Bunun en önemli örneğinden biri Nike’ın bu yılın başlarında Fuelband üretimini bırakmasıdır. Onun yerine Apple’ın çok kısa sürede bu donanımların lider üreticilerinden biri olacağı tahmin ediliyor.

4- Sağlık hizmeti sunanlar dijital yetenekleri azaltmayı hedefliyor:

Herkesin bildiği bürokratik, ağır düzenlenen sağlık sektöründeki müşteri beklentileri bir sarsıntıyla değişmek üzeredir. Davranıştaki kütle değişimi, herhangi bir yönetmelik veya teknolojik değişimden çok daha güçlü olacak. Yakın gelecekte dijital anlayışlı doktorların vücudunuzla ilgili verileri nasıl kurcalayacağını bir düşünün.

Vancouver merkezli bir firma olan Medeo bu konuda yükselişe geçen firma örneklerinden biridir. Onlar bir akıllı telefon uygulaması ile hastaları ve doktorları birbirine bağlamaktadırlar. Video ve mesajlaşma uygulamaları ile artırılmış gerçeklik ve kişisel sağlık verilerinin bir arada bulundurulması ve kullanılması için gerekli hizmetlerin geliştirilmesine katkıda bulunacak başlangıç platformlarının görülmesi beklenmektedir.

Ne giyiyoruz?

Dijital reklam ajansı FCV‘de Fitbit ve Nike Fuel, Estimote’s BLE (iBeacon), Pebble ve Arduino gibi sağlık verileri içeren, sosyal medya grafikleri, görselleştirme yöntemleri ile her şekil ve büyüklükteki giyilebilir cihazlarla, sağlıklı insan geleceği oluşturmak için inanılmaz olasılıkların kenarındayız. Bugün Kuzey Amerika genelindeki vatandaşlar, yaşamlarını iyileştirmek için bu tür  teknolojilerin geniş yelpazelerde kullanmaktadır. Bu tür cihazların bireylere, onların toplumlarına ve şehirlerine olan faydaları ise kayda değer ölçüde yüksektir.

 

Submit a Comment