Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Pfizer Gönüllü Denekler Bulmada Mobil Kullanımı Düşünüyor

Pfizer Gönüllü Denekler Bulmada Mobil Kullanımı Düşünüyor
Alperen Sözen

Pfizer, genetik bir durum olan fiziksel ağrı/acı hissetmeme durumunu barındıran hastaları bulmak için akıllı telefon teknolojisinden yararlanmaya hazırlanıyor. Bu genetik durumu taşıyan gönüllü denekler, ilaç araştırmaları için kritik önem taşıyor.

Dünyada sadece 40 tane teşhisli konjenital analjezi (doğuştan ağrıya duyarsızlık) vakası var. Pfizer, teknolojiden faydalanarak hastalara ve hasta yakınlarına ulaşarak kronik ağrı tedavisini geliştirebilmeyi umuyor.

Hastalara ve hasta yakınlarına ulaşabilmek için, Sanguine Biosciences‘ın Sangre isimli mobil uygulaması ve çevrim içi platformu kullanılacak.

344911-1d134e0969d14f399d57a6c71185832e989b142d

Sangre, medikal teknisyenlerin medikal veriyi doğrudan bireylerden herhangi bir lokasyonda toplamalarını sağlıyor. Böylece araştırma esnasında teknisyenler zamandan tasarruf ederek hastane ya da muayenehanelere gitmek zorunda kalmıyorlar.

Araştırma projesi doğuştan ağrıya duyarsız hastaları, bu genetik durumdan etkilenmeyen aile bireyleriyle karşılaştırarak hastalardaki bu durumu tetikleyen DNA mutasyonunu ortaya çıkarmayı da amaçlıyor.

 

 

Submit a Comment