Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Dijital Sağlıkta 6 Yeni Gelişme

Dijital Sağlıkta 6 Yeni Gelişme
Ceren Seber

Sağlık hizmetleri, dijitalleşen dünyayla birlikte daha önceki yıllara kıyasla birçok inovatif çözümü de beraberinde getiriyor. İşte MobiHealthNews’un sıraladığı sağlık sektöründeki 6 yeni dijital gelişme:

   1. Northwell Sağlık ve Bağımlılık Merkezi, madde bağımlılığı olan hastaları taramak için ortaklaşa bir sağlık uygulaması başlattı.

SBIRT (Tarama, Kısmi Müdahale, Sevk ve Tedavi) adı verilen bu mobil Sağlık Profesyonelleri uygulaması, hastaların problemli davranışlarını tanımlamak için kalıp sorular ve hastanın problemlerini nasıl çözeceğine dair bir rehber hizmeti sağlamaktadır.

   2. Amerikan Uyku Tıbbı Akademisi, tüketici uyku teknolojileri altın standardına karşı doğrulama eksikliğini eleştiren bir bildiri yayınladı.

Bildiriyi yayınlayanlar, gelecekte daha fazla FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) gözetimi, doğrulama, işlenmemiş veri ve algoritmaya ulaşım ihtiyacı olduğunu belirttiler. Bildiride, teknolojinin hasta-klinisyen tartışmalarını iyileştirmek için kullanılabileceği ifade edildi. Doğrulama ve FDA’in kontrol eksikliği göz önünde bulundurulduğunda, tüketici uyku teknolojilerinin uyku bozukluğunun teşhisinde ya da tedavisinde fayda sağlayamayacağı ancak hasta-klinisyen etkileşimini geliştirmek için uygun bir klinik değerlendirmeyle sunulduğunda, faydalı hale getirilebileceği düşünülüyor.

   3. Houston Üniversitesi’nden bir araştırmacı, giyilebilir teknolojinin stresi ve kullanıcının zihinsel durumunu tespit edip edemeyeceğini araştırıyor.

Giyilebilir teknolojinin ciltten iletilen verilere ulaşması ve stresle bağlantılı olan kortizol hormonu salgılandığında yorgunluk belirtilerini saptayabilmesi amaçlanmaktadır. Projeyi yöneten mühendis Rose Faghih, bir bildirisinde şunları söyledi: “Kortizol ölçümümüzle, bir hastanın kronik yorgunluk sendromu geliştirme riski taşıyıp taşımadığını, hastalık meydana gelmeden önce görebiliyoruz. Böylece, muayene olmayı beklemeden süreci hızlandırarak, hasta daha önceden doktora gitmesi gerektiğini öğrenmiş olacak.” Faghih, Ulusal Bilim Vakfı’ndan aldığı 175.000 dolar ile giyilebilir teknolojilerin beyinle olan bağlantısını araştıran projede çalışacak.

   4. Güney Kaliforniya Üniversitesi Vücut Programlama Merkezi (Center for Body Computing), 12-13 Temmuz tarihleri arasında bir yarışma düzenleyecek.

Katılımcıların, engelli bireylerin kendi sağlık bakımlarını kontrol edebilmeleri için yeni araçlar üretmeleri bekleniyor. Katılımcılar, projelerinde kişisel ses asistanları kullanacaklar ve 10,000 dolarlık bir ödülün yanı sıra, fikri geliştirirken merkezle işbirliği yapma fırsatı bulacaklar.

   5. Güney Koreli Start-Up şirketi Bagel Labs, fitness için geliştirdiği internet bağlantılı ölçüm bandı ile Kickstarter’da bir kitle fonlaması kampanyası başlattı.

PIE adındaki akıllı ölçüm bandı, kullanıcıların vücut ölçülerini doğru bir şekilde ölçmelerine ve kaydetmelerine yardımcı oluyor. Daha hassas ölçümler yapan sensörlerle donatılan bu akıllı cihaz, ölçümleri görüntüledikten sonra, verileri beraberindeki bir uygulamaya gönderiyor. Kampanya, cihaz üretimini başlatmak için 30.000 ABD doları hedefliyor.

   6. Diyabet yönetim şirketi Glooko, endokrinologların ve diyabet eğitimcilerinin şirket platformu vasıtasıyla elde ettikleri CGM (Sürekli Glükoz Ölçüm Sistemi) verilerini nasıl değerlendirdiklerini açıkladı:

Tip 1 diyabet hastalığı olan 10 kişinin CGM verileri değerlendirildi ve katılımcılar tarafından platformun özellikle hipoglisemi ve varyans özellikleri onaylandı. Katılan klinisyenlerin yüzde 70’inden fazlası, hastalar için platformun CGM veri özelliklerinden üç veya daha fazlasının uygun olduğunu belirtti.

Kaynak: Mobihealthnews

Submit a Comment