Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Dört Yeni Teknoloji ile Yaşlı Bakımı

Dört Yeni Teknoloji ile Yaşlı Bakımı
Alperen Sözen

Nüfusun önemli bir kısmını oluşturan yaşlı bireylerin, olabildiğince uzun süre kendi yaşamlarını sürdürebilmeleri, tüm toplumu ilgilendiren önemli bir meseledir. Zaman geçtikçe gelen hastalıklar ve yaralanmalar, daha yüksek seviyelerde bakımı, yaşlı bireyler için gerekli kılmakta. Bu noktada telesağlık, yaşlı bakımının geleceğini değiştirecek potansiyele sahip.

Telesağlık, yaşlı bireylere uzaktan kaliteli sağlık bakımını sunabilecek telekomünikasyon ve teknolojileri içinde barındırıyor.

Telesağlığın 4 yeni teknolojisi yaşlı bireylerin bağımsızlığını güçlendiriyor. İşte o 4 inovasyon:
1. Sanal Hasta Bakıcı
Bu yenilikçi platformlar, ev içi bakımı organize, güvenli ve etkili tutmak için büyük yardımcılar. Özellikleri programdan programa değişse de; tipik özellikler arasında ilaç tabloları hazırlama, evi güvenli kılmak için ipuçları ve pek çok sağlık kaynağına ulaşım yer alıyor.

2. Akıllı Kıyafetler
Küçük bir düşme bile yaşlı bireylerin sağlıklarında büyük problemlere yol açabilir. Bu düşmelerin ya da minik yaralanmaların daha büyük sorunlara yol açmaması için, sensörlü kıyafetler tasarlanarak hasta bakımıyla ilgilenen kişiye direk mesaj yollanabilir. Yine akıllı kıyafet sistemine, düşülen yerde zararın oluşmasını önleyecek minik hava yastığı pedleri eklenebilir.

softswitch

3. Akıllı İlaç Şişeleri
Yaşlı hastalar çoğunlukla ilaçlarını alma saatlerini karıştırabilirler. Akıllı ilaç şişelerine çevrim içi yollanacak sinyalle, her ilaç için farklı alarm sesi çalmak ya da farklı renklerde yanıp sönmek mümkün kılınabilir.

tn_1546_adheretech-bottle1-1372784482

4.Mobil Doktorlar
Scanadu Scout ve Kinsa gibi kapl ritmi, hemoglobin, ateş ve diğer yaşamsal bulguları ölçen uygulamalar yardımıyla, doktorlar her an hastalarını takip edebilir. Böylece anlık müdahale mümkün hale geliyor.

 

 

Submit a Comment