Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Doktor Ziyaretleriniz Simülasyonlar ile Farklı Bir Boyuta Taşınıyor

Doktor Ziyaretleriniz Simülasyonlar ile Farklı Bir Boyuta Taşınıyor
Kubilay Han Uluerim

Sanal karakterler ile simülasyonlar yapan New York merkezli hasta etkileşim platformu Kognito, Robert Wood Johnson Foundation ile ortaklaşarak sağlık hakkında konuşma yeteneğini geliştiren sohbet simülasyonları geliştiriyor.

“Teknolojinin neredeyse her şeyi çözdüğü bir dünyada yaşıyoruz ama konu sağlık hizmetleri olunca temel ölçüt insan oluyor. Bu yüzden insan müdahalesine önem veren bir teknolojimiz var.”

– Kognito CEO’su Ron Goldman

Ücretsiz olan bu sohbet simülasyonları internet sahibi herkes için kullanılabilir durumda. Ek olarak, araştırma kurumlarının 50 veya daha fazla kişiden oluşan gruplarla bu simülasyonu kullanarak çalışması da mümkün.

Şimdilik sistemde 3 simülasyon bulunuyor:

  • Doktor veya hastanın gözünden oynanabilen doktor muayenesi.
  • 2-5 yaş arası çocuğa sahip ebeveynlerin çocuklarıyla konuşması.
  • Bekâr bir anne ve çocuğunun sanal doktor ziyareti yapması.

Simülasyonlar en fazla 10-15 dk sürüyor. Kullanıcılar dinamik soru ve cevap menüsünden seçimler yapıyor ve ne kadar anlayışlı, adil, sabırlı ve girişken olduklarını durum göstergesinden görebiliyorlar. Sanal karakterin verdiği tepkilere dayanarak kendi cevaplarını değiştirebilen kullanıcılar geriye dönüp cevaplarını da düzeltebiliyorlar.

Goldman, kullanıcıların istedikleri kadar oynayabileceğini söyleyerek ebeveyn veya doktor olarak nasıl daha fazla empati sahibi olunacağını öğrenebileceklerini belirtiyor.

Submit a Comment