Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Doktorlar 3D Yazıcı Aracılığıyla Hayat Kurtardı

Doktorlar 3D Yazıcı Aracılığıyla Hayat Kurtardı
Buğrahan Ceylan

Michigan Üniversitesi’nde bulunan araştırmacılar yeni buluşları sayesinde hayat kurtardı. Kaiba Gionfriddo isimli yeni doğmuş bir bebek, çok özel bir hastalığa sahip olarak doğdu: Akciğerlerindeki hava yollarından biri, her nefes alış verişinde zarar görerek parçalanma riskine girmektedir. Bu problem Kaiba 6 haftalık olduğunda fark edildi ve nefes alıp veremediği için neredeyse hayatını kaybediyordu. Uzun bir süre doktorların çabaları ve cihazlar sayesinde nefes alıp verebildi. Bu duruma bir çare bulunması gerektiğinde hem fikir olan doktorlar ise farklı bir çözüm yolu buldu.

Michigan Üniversitesi’nde bulunan araştırmacılar ve doktorlar bir araya gelerek özel bir maddeden yapılmış, esnek ve küçük bir parça dizayn ettiler. İleri teknoloji bir 3 boyutlu yazıcı aracılığıyla oluşturulan bu parçanın en önemli özelliği, yapıldığı madde sayesinde vücutla beraber büyüyecek olması. Yaklaşık bir 3 yıl içinde Kaiba’nın vücudunun bu parçayı tamamen kabul edeceği öngörülüyor.

Oldukça nadir ve eşi benzeri olmayan bir problemle karşılaşan doktorların yine eşi benzeri olmayan akıllıca bir çözüm yolu ile Kaiba’yı tedavi etmiş olmaları dünyada büyük takdir topladı. Tabii ki teknolojinin gelişmiş olması ve bu teknolojilerin nasıl kullanılacağının bilinmesi ise, tüm bu süreçteki asıl kilit noktadır. Kaiba şu an 19 aylık ve eskisinden çok daha rahat bir şekilde nefes alıp verebiliyor.

3 boyutlu yazıcı olarak bilinen yeni teknoloji ürünleri, dijital olarak yapılan tasarımları 3 boyutlu katı nesneler haline getirmeye yarayan bir teknoloji.

 

Comments

Submit a Comment