Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Sağlık Alanındaki Gelişmeleri Hashtag’ler Sayesinde Öğrenin

Sağlık Alanındaki Gelişmeleri Hashtag’ler Sayesinde Öğrenin
Buğrahan Ceylan

İlaç sektörü ve dijital sağlık konusunda gündemi takip etmek ve neler olduğunu öğrenmek istiyorsanız sosyal medyayı mutlaka “dinlemeniz” gerekmektedir. Sosyal medya kanalları içinde ise bu işe en kolay ve pratik bir şekilde başlayabileceğiniz mecra Twitter’dır. Tüm dünyada dijital sağlık ve ilaç sektöründeki gelişmelerin, haberlerin paylaşıldığı bazı hashtag’ler bulunmaktadır. Twitter’daki konu başlıkları olarak da nitelendirebileceğimiz hashtagler, Twitter’da belirli bir konu hakkında fikir sahibi olmak isteyenlerin mutlaka düzenli olarak kontrol etmesi gereken sistemlerdir.

İşte Twitter’da dijital sağlık ve ilaç sektörü ile ilgili bilgileri takip edebileceğiniz hashtag’ler:

 1. #Pharma : Akademik çalışmalar, araştırmalar, yeni ilaç tanıtımları ve şirketler hakkındaki bilgileri edinebileceğiniz dünya çapında kullanabileceğiniz bir etiket.
 2. #DigitalHealth : Sağlık odaklı teknolojik gelişmelerin paylaşıldığı bir etiket. Sensörler teknolojileri, tıbbi cihazlar hakkında yeni gelişmeleri buradan öğrenebilirsiniz.
 3. #mHealth : Sağlık alanında akıllı telefon,tablet ve bilgisayarlar ile ilgili gelişmelerin bulunduğu etiket.
 4. #PatientEngagement : Dijital teknoloji ve sosyal medya ile birlikte son yıllarda hastalar dijital ortamda bir araya gelmekte, tecrübe ve tavsiyelerini paylaşmaktadır. Twitter’da bu hashtag aracılığıyla hasta etkileşimi ile ilgili pek çok konuyu bulabilirsiniz.
 5. #hcsm : Açılımı “healthcare social media” olan bu etiket ile, hasta odaklı tıbbi gelişmeleri takip edebilirsiniz.
 6. #hcsmeu : “Healthcare social media Europe” hashtag’i ile Avrupa’da bulunan hasta odaklı tıbbi gelişmeleri takip edebilirsiniz.
 7. #HealthIT : Sağlık hizmetleri ile ilgili teknolojik gelişmelerin sıkça paylaşıldığı bir hashtag.
 8. #ePatient : “Electronic hasta” olarak da nitelendirebileceğimiz, internet ve elektronik cihazlar aracılığıyla sağlık hizmetlerinden faydalanan hastalar konuyla ilgili gelişmeleri bu hashtag aracılığıyla öğrenebilirler.
 9. #gamification : Farklı içeriklerin oyun mekanikleri içinde nasıl sunulduğu ve yenilikleri hakkındaki gelişmelerin takip edilebildiği bir etikettir. Sağlık alanında oldukça fazla gamification yöntemi de kullanılmaktadır.
 10. #MedEd : Tıp eğitiminde kullanılan yöntemlerin ve yararlı bilgilerin, araştırma ve akademik makalelerin yayınlanabildiği bir etikettir.
 11. #sagliksosmed : Sağlık ve sosyal medyanın bir arada nasıl kullanılabileceği ile ilgili haber araştırmaların paylaşıldığı bir etikettir.
 12. #saglikdijital : Dijital sağlık alanındaki gelişmelerin Türkçe içerik olarak sunulduğu etikettir.

Comments

Submit a Comment