Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

eHealthMe İle Büyük Veriyi Kullanın

eHealthMe İle Büyük Veriyi Kullanın
Buğrahan Ceylan

Geçmişten günümüze kadar bilgi düzeyi günden güne artmıştır. Özellikle son yıllarda elde edilen bu bilgi düzeyinin artışı devasa miktarlardadır. İnternetin ortaya çıkması ve insanların dijital ortamı kullanarak oluşturduğu veri havuzları devasa miktarlardadır. Büyük veri olarak isimlendirilen, dijital ortamda bulunan tüm bu veriyi incelemek, kategorilendirmek belli alanlara yönelik filtrelemek oldukça zor bir iş haline gelmiştir. Oluşan bu büyük veri, özellikle sağlık alanında yapılan çalışmalar için büyük önem taşıyabilmektedir. Sağlık kuruluşlarının ve profesyonellerinin girdiği bilgiler bir yana, aynı zamanda hastaların çeşitli konularda bir araya gelerek medya getirdiği veriler oldukça fazladır. Bu verilerin ihtiyaca göre düzenlenerek sunulması ise sağlık hizmetlerinin daha iyiye gitmesi için bir fırsat oluşturmaktadır.

İnsanların internete ulaşımı ve kullanım alışkanlıkları ne kadar kolaylaşırsa kolaylaşsın, herkesin büyük veriyi detaylı olarak inceleyebilmesi mümkün değildir. eHealthMe isimli platform ise, soru-cevap sistemi ile büyük veriyi hastalara en kolay şekilde sunmayı amaçlamaktadır.

eHealthMe kurucusu Johnson Chen: “Sağlık hizmetleri alanında oluşan büyük verinin filtrelenmesi oldukça zahmet ve bilgi isteyen bir iştir. Bu bilgi havuzu, pek çok sorunun cevabını içinde barındırmaktadır. eHealthMe aracılığıyla, hastaların bu veriye çok daha kolay ulaşabilmesini hedefliyoruz. Hastaların, kendi ihtiyaçları ve soruları doğrultusunda aynı yaşta ve cinsiyete sahip, aynı ilaçları ve tedavi yöntemlerini kullanan kişilerle eşleşerek doğru bilgi edinebilmelerini amaçlıyoruz.”

Aynı durumdaki hastaların bir araya gelmesini ve sağlık bilgisi alışverişini yapmalarını sağlayan pek farklı platform bulunmaktadır. Bu platformlar, kullanıcıların kendi oluşturdukları profiller doğrultusunda hastaları bir araya getirmektedir. eHealthMe ise, soru soran hastaya, dijital ortamda bulunan büyük verinin aracılığıyla otomatik olarak eşleştirme sunmaktadır. Bu eşleştirmenin sırasında ise hasta gizliliği sebebiyle, sorulan soruyu ve verilen cevabı yalnızca, soruyu soran kişinin davet ettiği kullanıcılar görebilmektedir.

Submit a Comment