Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Doktorlar İçin Olmazsa Olmaz Sosyal Medya Tavsiyeleri

Doktorlar İçin Olmazsa Olmaz Sosyal Medya Tavsiyeleri
Levent Sansever

Sosyal medyanın sağlık sektöründe kullanımının önümüzdeki yıllarda ne derece artacağından önceki yazılarımızda bahsetmiştik. Sosyal mecralar aracılığıyla hastalara ulaşmak, onlarla iletişim kurmak çok daha kolay olacağından sağlık sektöründeki herkesin sosyal medyanın bir parçası olması gerekir. Bu nedenle birçok hastane, sağlık firması ve hatta doktor sosyal medyadaki yerini almış durumda. Doktorların sosyal medya kullanımında dikkat etmesi gereken noktaları kendimce bir yazıda toplayıp sunmak istedim.

Doktorlara 9 -1

  • Sosyal medyadan korkmayın

Pazarlamayla ilgili amacınıza ulaşmanızı kolaylaştırabilecek bir araçtır sosyal medya. Ayrıca ilaç sektörünün şu anda en büyük problemi tedavilerin yetersiz kalması değil hastaların yeterli bilgiye sahip olmamasıdır. Hastalar, ilaçlar konusunda başkalarının tecrübelerine ya da kendi tecrübelerine dayanarak karar alırlar. Bu konuda sosyal medya kullanabileceğiniz en iyi kanaldır. Hastaların deneyimlerini paylaşmalarını sağlayabilir, onlara bilgi verebilirsiniz.

  • Her konuda gönderiler yayınlamayın

İnsanlar sizin yayınladığınız gönderileri okuyacaktır. Ancak bu, sayfanızı bir gazete gibi kullanabileceğiniz anlamına gelmez. Hastalarınızın ilgisini çekebilecek, onlara bir şeyler katabilecek gönderileri yayınlayın.

  • Açık ve anlaşılır bir dil kullanın

Gönderilerinizi okuyan insanların tamamı doktorlar ya da sağlık sektörü çalışanları olmayabilir. Eğer çok fazla tıbbi terimle dolu bir yazı yayınlarsanız hastalarınız bu yazıyı anlamayabilir. Mümkün olduğu kadar açık ve anlaşılır bir dil kullanmalısınız ki yazılarınızı okuyan herkes sizi anlayabilsin.

  • Tamamen emin olmadığınız gönderileri yayınlamayın

Unutmayın ki siz bir doktorsunuz, gazeteci değil. Her gün ya da her hafta gönderi yayınlamak gibi bir zorunluluğunuz yok. Eğer doğruluğundan ya da okuyucular üzerindeki etkisinden şüphe duyduğunuz bir gönderi varsa yayınlamayın. İçeriğinden tamamen emin olduğunuz bir gönderi bulun.

  • Hastaların mahremiyetini göz ardı etmeyin

Herhangi bir şekilde hastalarınızın mahremiyetini ihlal etmek istemezsiniz. Bu konuda özellikle zaman hususuna dikkat etmelisiniz. “Bu sabah”, “bugün” gibi zaman bildiren sözcüklerden kaçınmalısınız ki bahsedeceğiniz olayı yaşamış olan hasta kendini  “ifşa edilmiş” hissetmesin.

  • Hastalarınızdan izin isteyin

Eğer özel bir vakadan bahsedecekseniz adı geçen hastadan bizzat izin isteyin.

  • Saygılı olun

Kişisel olarak söylemeyeceğiniz bir şeyi online platformda da söylemeyin. Kötü bir yorum alsanız bile, karşınızdaki kişi saygı sınırını aşmış olsa bile nezaketle cevap verin.

  • Hastalarınızı arkadaş olarak ekleme konusunda dikkatli olun

Bazı hastalarınızla arkadaş olabilirsiniz. Ancak profesyonel olduğunuzu unutmayın ve hasta-doktor ilişkisinin sınırlarını çok fazla zorlamamaya özen gösterin.

  • Sosyal medyayı kendi eğitiminiz için kullanın

Aklınıza takılan noktaları ya da danışmak istediğiniz konuları, alanınızdaki uzman kişilere sosyal medya üzerinden ulaşarak sorabilirsiniz. Onlardan çeşitli ipuçları alabilir, bu ipuçlarını kendinizi geliştirmek için kullanabilirsiniz.

Sosyal medyayı kullanırken bu tavsiyeleri göz önüne alırsanız hastalarınıza ulaşma yolunda daha hızlı ve sağlam ilerleyebilirsiniz.

Submit a Comment