Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Giyilebilir Teknoloji Cihazları İstatistikleri

Giyilebilir Teknoloji Cihazları İstatistikleri
Buğrahan Ceylan

Son iki yıl içinde giyilebilir teknoloji ürünleri çeşitliliğinde büyük bir artış var. Eğer hala bu ürünlerin çok da tercih edilmediğini düşünüyorsanız aşağıdaki istatistiklere bakmanızda ve bir daha düşünmenizde yarar var.

Yeni yayınlanan bir araştırmanın sonuçlarına göre, tüketicilerin ilgili giyilebilir teknolojilere çok daha yoğunlaşmış durumda olduklarını söylemek mümkün. Kullanım oranları ise tahmin edebileceğinizden çok daha yüksek. Tabii bu rakamlar şu an ağırlıklı olarak A.B.D. için geçerli.

Evet, belki aynı rakamları ülkemizde görmek için henüz erken ama gelecek yıllarda bu cihazların kullanım oranlarının nasıl artacağını anlamak için iyi bir fikir sunuyor. Araştırmaya göre tüketicilerin %52’si; akıllı saat, akıllı gözlük ve diğer fitness takip cihazları modelleri hakkında fikir sahibi. Bu %52’lik oran içinde ise her 3 kişiden 1’i bu ürünlerden birini almak için araştırma yapmaktadır.

sony_core

Analistlere göre ise bu ve benzeri istatistikler, gelecekte giyilebilir teknoloji ürünlerinin ne kadar büyük bir ticaret hacmine sahip olacaklarının bir habercisi.

Ayrıca yayınlanan başka bir infografik çalışmada şu bilgiler yayınlanmıştır:

A.B.D.’de artan giyilebilir sağlık teknolojileri kullanan kişi sayısı:

  • 2012 yılında %61 olan giyilebilir sağlık teknolojieri kullanıcı oranı 2013 yılında %75’e çıkmıştır.
  • Piyasada olan giyilebilir teknoloji cihazlarının sayısı 2012’den 2013 yılına kadar 3 katına çıkmıştır.
  • Herhangi bir fitness-sağlık uygulaması kullanan kişi sayısı 2012’den 2013 yılına kadar 2 katından daha fazla bir oranda artmıştır.
  • A.B.D.’de yetişkinlerin %63’ü kendi sağlık durumlarını ve fiziksel kondisyonlarını en azından “iyi” olarak nitelendirmiştir. Bu grup, sağlık takibi ve fitness teknolojilerini kullanmaya en istekli grup olarak nitelendirilebilir.
  • Mobil cihaz ve fitness takip cihazlarını kullananların %52’si bu cihazları aktivitelerini yapmakta motive olmak amacıyla kullanmaktadır.
  • Fitness takip cihazlarını kullananların %47’si bu cihazları düzenli olarak her gün kullanmaktadır.
  • Fitness takip cihazlarını kullananların %32’si bu cihazlar haftada  az da olsa belli bir sayıda kullanmaya özen göstermektedir.

Bu cihazlar satın alırken kullanıcının en fazla dikkat ettiği özellikler;

  • %96 oranında cihazın Fiyatı
  • %95 oranında pil ömrü
  • %95 oranında ise boyutu ön plana çıkmaktadır.

Giyilebilir teknolojilerin sosyal medya ile senkronize olarak çalışabilmesi ise sektörün büyüme sebeplerinden en önemlisi olarak gösterilebilir. Kullanıcılar, bu ürünler sayesinde hedeflediği ve gerçekleştirdikleri amaçları sosyal medya profillerinde paylaşarak aynı zamanda ne kadar hırslı ve kararlı olduklarını da gösterebilmiş oluyorlar. Bu konu ile ilgili yazılmış olan “Giyilebilir Teknoloji ve Sosyal Medya Birleşmesinin Geeleğiyle İlgili 7 Tahmin” yazımıza da göz atabilirsiniz.

 

Submit a Comment