Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Doktorlar Neden Dijital Alanda Etkin Olmalı?

Doktorlar Neden Dijital Alanda Etkin Olmalı?
Cantekin Çelik

Hastalarınızı İnsan Olarak Ele Alın:

  • Günümüzde doktorluk eğitimlerinde ve pratik çalışmalarında hastalara doktormuş gibi yaklaşılmaktadır. Fakat hastaların ihtiyacı olan şey; doktorların onları daha gerçekçi görmesidir. Çoğu hasta doktoruyla konuştuktan sonra, hastalığının tam olarak ne olduğunu anlayamadığı için, farklı yöntemlerle hastalıklarına çözüm bulmayı tercih etmektedir. Burada doktora düşen görev, hastalara yapacağı açıklamanın daha basit ve anlayabileceği dilden olmasını sağlamaktır ve hastalık hakkındaki görüşlerini bildirmektir.
  • Hasta yetkilerinin fazla olduğu bir dönemde yaşamamıza rağmen, bu doktorların gücünün az olduğu anlamına gelmemektedir. Sosyal medyayı kullanarak, Twitter hesabı ya da Facebook üzerinde medikal çalışmalarını paylaşıp aktif olarak, doktorlar medikal bilgilerini herkesle paylaşabilir, tabii bunların birçoğu kişisel görüşü olacaktır. YouTube bunu yapmak için çok güzel bir mecra: Her doktor uygulamasını gerçekleştirirken 1-2 dakikalık bir videoyla hoş geldiniz mesajı verip bunu web sitesine ve YouTube kanalına postalayabilir. Mesela, doktorlar ilgilendikleri alanları hastalar ve diğer doktorlarla paylaşmak için YouTube’a konuşabilir. Bu sayede hastaların size, ekibinize ve çalıştığınız kuruma güveninin artmasını sağlayabilirsiniz.

 
Hastalarınıza Güç verin 

  • Kendinize hastalarınızın özellikle iyi hikayelerini paylaşabileceğiniz bir alan belirleyin; Facebook sayfası, bir blog sayfası, YouTube sayfası ya da forum gibi. Paylaştığınız şeyler sayesinde hastalarınız cesaretlensin, kilo vermiş hastalardan birkaç güzel örnek verin ki herkes kilo verebileceğini anlasın ya da kolesterol seviyesini kontrol alanlardan hiçbir eksiklerinin olmadığını görsünler. Yani sağlıklarını, kendi kendilerine daha iyi yönetebileceklerinin farkına varsınlar.
  • İnsanların birbirleriyle konuşabileceği bir sohbet alanı oluşturun mesela. Onların haftanın sağlık konusunu sizin sayfanızda tartışabilecekleri bir ortam hazırlayın. Ya da online ve offline ortamlar hazırlayın; hastaların birbirlerini destekleyip, hastalıklarıyla ilgili bilgileri, tehlikeleri ve terapileri paylaşabilecekleri.
  • Hastalara tecrübe ve bilgi paylaşımının gerçekleştirildiği fırsatlar sunmak, hastalarınızla daha yakın olmanızı sağlar ve her zaman sizin yanınızda olup, sizi destekleyen bir topluluk oluşmasını sağlar.

 
Meslektaşlarınızı Keşfedin

Doktorlar meslektaşları hakkında daha fazla bilgiye ulaşabilmek için LinkedIn gibi sosyal medya sitelerini kullanabilirler. Bu gibi sitelerde meslektaşlarının paylaştığı bilgilere ulaşıp, tıp alanıyla ilgili paylaşılmış farklı ve ilgi çekici şeylere ulaşabilirler. Sosyal medya, bilgi paylaşımının yapılabileceği, fiziksel engellerin olmadığı çok güçlü bir araçtır. Tıbbi personeliniz bu mecrada görüşlerini bildirebilir, şirketinizi tüm dünyaya şikayet edebilir ya da tavsiye edebilir. Herkesin özgürlüğü söz konusudur.

Hastalarınızı Keşfedin

Sizin yaptığınız çalışmaların hastası kim? Onları hangi motivelerin daha sağlıklı yapacağını biliyor musunuz? Ya da hangi nedenlerden dolayı sağlıklarını kaybedeceklerini? Bir Facebook sayfasına sahip olarak hasta çevrenize sıcak bir tartışma ortamı sağlamış olursunuz ve bu sayede ne istediklerini, onlar için neler yapabileceğinizi öğrenmiş olursunuz. Yapmanız gereken şey daha fazla hasta destek gruplarına katılarak, daha fazla yerel topluluğa dahil olarak ve uygulama sunan kurslara katılarak onları daha iyi anlamaya çalışmak.

Hastalarınıza İlhan Kaynağı Olun

Niye çoğu kişi Pinterest’ten habersiz? Halbuki bu mecra sayesinde sağlıklı yemek tarifleri, egzersiz ipuçları, motivasyonel aktiviteler paylaşarak hastalarınıza doğru yol gösterebilirsiniz. Ya da Facebook’ta yaptığınız diyet programını paylaşıp, hastaların da kendilerine uygun diyet programlarına yönelmesini sağlayabilirsiniz. Facebook ve YouTube sayesinde hastalarınıza hayat biçiminizi aşılayarak, onları sağlıklı yaşama odaklayabilirsiniz.

Kendi Sosyal Medya Stratejinizi Kurmanız için Bazı İpuçları

  • Sosyal medyayı ne için ve nasıl kullanacağınızı, neye ulaşmak istediğinizi belirleyin ve bunu gerçekleştirirken herkesin anlayabileceği yöntemler kullanın.
  • Hangi sosyal medya siteleri sizin hasta çevrenize hitap ediyor bunu saptayın ve gözler ne tarafa çevrilmişse siz de oraya odaklanın.
  • Çalışanlarınızdan birini sosyal medya konusunda yetkili yapabilirsiniz.
  • Hangi tip bilgileri paylaşmak istediğinize karar verin.
  • Offline dünyayı da (gerçek, dijital olmayan) kullanarak hastalarınıza ulaşmaya çalışın ve hastalarınızın sosyal medya sitelerinize girmesi için onları motive edin.

Comments

Submit a Comment