Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Doktorlar Siyam İkizlerinin Hayatını Sanal Gerçeklik Yardımıyla Kurtardılar

Doktorlar Siyam İkizlerinin Hayatını Sanal Gerçeklik Yardımıyla Kurtardılar
Derya Öztürk

Amerika’da doktorlar; ameliyattan önce VR (sanal gerçeklik) kullanarak yaptıkları ayrıntılı incelemeler sayesinde, siyam ikizi bebekleri başarılı bir operasyonla ayırdılar.

Minnesota Üniversitesi Çocuk Hastanesi’nden doktorlar, kalbi ve böbreği birleşik olan siyam ikizi bebekleri 9 saatlik bir operasyonla başarılı bir şekilde ameliyat ettiler. Doktorlar bu başarılı ameliyatı, operasyondan önce VR kullanmaları sayesinde gerçekleştirdiklerini belirtiyorlar.

Doktorlar ameliyattan bir ay önce VR gözlükleri kullanarak ceviz büyüklüğünde olan kalplerini, oturma odası büyüklüğünde 3 boyutlu olarak incelediler. Bu inceleme sonucunda da ikizlerin kalplerinde ameliyatı daha önceye çekmelerini gerektirecek bir rahatsızlık olduğunu fark edebildiler.

3 boyutlu modeli oluşturabilmek için uzmanlar, ikizlerin MR ve CT sonuçlarını sanal bir versiyona dönüştürebilmek için özel bir yazılım kullandılar. Doktorlar; bu görüntüleme yönteminin aynı zamanda, beklenmedik bir durumla karşılaşmaları halinde nasıl hareket etmeleri gerektiğine dair onlara yardımcı olduğunu da belirtiyorlar.

 

Kaynak: The Washington Post

Submit a Comment