Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Bu Kamera Nasıl Hasta Olduğumuzu Daha Önce Göremediğimiz Şekilde Gösteriyor

Bu Kamera Nasıl Hasta Olduğumuzu Daha Önce Göremediğimiz Şekilde Gösteriyor
Ekin Eryazar

Duke Üniversitesi’ndenbir araştırma ekibi, virüsün hücreye bulaşmasını gerçek zamanlı olarak görüntüleyebilecek kadar güçlü bir mikroskop geliştirdiler. Ekibin yeni 3D “virüs kamerası”, minik viral mikropların hareketlerini gerçek zamanlı olarak gözlemleyebiliyor.

Araştırmacılar bir sonraki adımda, bu tekniği geliştirerek çok fonksiyonlu bir ‘sihirli kamera’ yapmak istiyorlar. Böylece sadece virüslerin hareketleri değil, onların daha büyük hücre zarlarından geçişleri de gözlemlenebilecek.

Duke Üniversitesi’nde kimya profesörü olan grup lideri Kevin Welsher, “Araştırmaya çalıştığımız şey, virüsün hücre yüzeyi ile ilk temas ettiği an, reseptörleri nasıl çağırdığı ve zarını nasıl koruduğu” diyor ve ekliyor: “Bu süreci gerçek zamanlı olarak izlemek istiyoruz ve bunu yapmak için, ilk andan itibaren virüse odaklanabilmeliyiz.”

Welsher,“Virüsleri izlerken, mikroskobun ışığı yansıtmayan parçacıkları bulma yeteneği özellikle önem taşıyor”diyor. Proteinlerin ve DNA’nın bu küçük demetleri doğal olarak herhangi bir ışığı vermiyor, bu yüzden onları mikroskopta görmek için araştırmacılar önce onlara floresan (ışınır) bir madde yapıştırıyorlar. Ancak, kuantum noktalar gibi birçok parlak floresan parçacıkları, çoğu virüsün boyutuna kıyasla oldukça büyük. Yani onlara bir şey takmak basketbol topunun üstüne beyzbol topu yapıştırmak gibi oluyor” diyor.

Bunun büyük bir adım olduğunu belirten Welsher, “Bir kuantum nokta ya da yapay bir floresan madde kullanmamız gerekmiyordu. Floresan protein virüste olduğu sürece onu tespit edebildik” diyor.

Artık virüs takip mikroskobu hazır ve çalışır durumda olduğundan ekip, yakın bir zamanda hücre yüzeylerini haritalamak için lazer tarama mikroskobu hazırlamakla meşgul.

Kaynak: WeForum

Submit a Comment