Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Dünya Çapında En İyi 12 İlaç Şirketi ve Sosyal Medya

Dünya Çapında En İyi 12 İlaç Şirketi ve Sosyal Medya
Berna Yaran

İlaç şirketlerinin Aralık 2014’ten beri gözlemlediğimiz sosyal medya hesaplarını dikkate alarak hazırladığımız son raporumuzu sizlere sunuyoruz. Analizde yer alan şirketlerin ciro hesabına göre sıralanışı: GlaxoSmithKline, AstraZeneca, Novartis, Pfizer, Sanofi, Johnson & Johnson, Merck, Roche, Eli Lilly, Bristol MyersSquibb, Abbott ve Bayer.

Çalıştığımız bu 12 şirkete göre en önemli sosyal ağ, 2 milyon potansiyel alıcısı ile Facebook oluyor. En popüler iki şirket olan Johnson & Johnson ve Bayer bu kitlenin %80’ini toplamış durumda.

Twitter, ilaç şirketlerinin reklamlarını aktif olarak yaptıkları bir diğer sosyal ağ. Ancak bu sosyal ağı kullanan diğer işletmelerle karşılaştırıldığında ilaç şirketleri (ayda ortalama 78 tweet) çok yüksek bir performansa sahip değil.socialPills-300x199 (1)İlaç şirketleri, Youtube ile olan anlaşmalarından çok iyi sonuçlar aldılar. Bu ağ şirketlerin çevrimiçi stratejilerinin bir parçası olmalıdır. Piyasanın neredeyse yarısını tutan Johnson & Johnson, toplam izleyicilerin %44’üne sahip.

Sosyal medyanın önemi gittikçe artıyor. Dünya çapında birçok sektörde olduğu gibi ilaç sektöründe de firmalar sosyal medyayı aktif olarak kullanıyor. Şirketlerin popülaritesi ulaşabildikleri kitlenin büyüklüğüyle orantılı olarak artıyor.

Submit a Comment