Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Hastane Değerlendirmeleri Konusunda Yelp Herkesten Daha Güvenilir

Hastane Değerlendirmeleri Konusunda Yelp Herkesten Daha Güvenilir
Kubilay Han Uluerim

Health Affairs’de yapılan yeni bir araştırmaya göre, Yelp gibi sosyal medya sitelerinde, sağlık hizmetleri veren kurumlarla ilgili yapılan incelemeler, Hospital Consumer Assessment of Healthcare Providers and Systems’ın yaptığı anketler gibi geleneksel değerlendirme programlarının yarattığı boşluğu dolduruyor.

Yelp gibi sitelerin düzensiz olması ve üyeler tarafından yanlış kullanılma riski olmasına rağmen, araştırmacılar sıklıkla bir hastanın deneyimlerini etkileyen problem veya olumlu etkenlerin, site tarafından açığa çıkarıldığını söylüyor. Yelp, ABD’de en çok ziyaret edilen 33. siteyken, dünyada 155. sırada. Aylık olarak ise 142 milyon ziyaretçisi var. Ayrıca, bugüne kadar ABD’de hastane değerlendirmesi için en yaygın kullanılan ve ücretsiz olan site ünvanını taşıyor.

Yelp, HCAHPS anketlerinden çok daha fazla kategori sunuyor. Araştırmacıların Yelp’te bulduğu ve diğer anketlerde bulunmayan başlıklar ise şunlar: hastane ziyareti masrafı, sigorta ve faturalama, ikincil test, tesisler, kolaylıklar, zaman çizelgesi yapma, çalışanların sevecenliği, aile ferdi bakımı, hasta bakıcı kalitesi, çalışan kalitesi, hizmetin teknik açılardan kalitesi ve verilen hizmetin türü.

Araştırmacılar bu tarz detaylı değerlendirme kategorilerinin HCAHPS tarafından da benimsenmesini söylerken. Birleşik Krallık’ta NHS şimdiden bu tarz bir hareket başlatmış durumda.

 

Submit a Comment