Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

FDA, Yaraları İyileştirebilen İlk Şok Dalgası Cihazını Onayladı

FDA, Yaraları İyileştirebilen İlk Şok Dalgası Cihazını Onayladı
Derya Öztürk

Akustik şok dalgaları kullanarak yaraları iyileştirebilen Dermapace Sistemi, özellikle diyabetik ayak ülseri tedavisini hızlandırmak üzere kullanılacak.

Sanuwave isimli sağlık teknolojisi şirketi tarafından geliştirilen Dermapace Sistemi, iyileştirme gücünün yalnızca bilgisayar oyunlarına has bir özellik olmadığını gösteriyor. Akustik şok dalgaları kullanarak açık yaraların iyileşmesini hızlandıran bu yeni sistem, Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından onaylandı.

Dermapace’in özellikle kan damarlarında ve sinirlerde meydana gelen hasarın dolaşım bozukluğu, enfeksiyon veya bazen ampütasyona sebep olabildiği diyabetik ayak ülseri tedavisinde kullanılması planlanıyor.

Dermapace için gerçekleştirilen deneylerde çift-kör çalışma olarak adlandırılan yöntem kullanıldı. Deneyde yer alan hastaların yarısına 24 hafta boyunca gerçek Dermapace cihazıyla, yarısına da sahte cihazla yara tedavisi uygulandı. Deney sonucunda Dermapace yaraları yüzde 44 oranında iyileştirirken, sahte sistemle yüzde 30 iyileşme olduğu görüldü.

Cihazın FDA tarafından onaylanması, benzer teknolojilerin ortaya çıkması için bir kapı açarak sistemin çok daha iyi bir hale gelebilmesini sağlayabilir.

Kaynak: Engadget

Submit a Comment