Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

İlaç Sektöründeki Dijital Gelişim

İlaç Sektöründeki Dijital Gelişim
Berna Yaran

Son raporlara göre birçok ilaç şirketi dijital sağlık bölümünü kendi bünyesine eklemeyi planlıyor. Bu departman, akıllı telefon uygulamalarının ve diğer araçların firmanın ilaçları için geliştirilmesinde rol alacak.

Qualcomm Life Genel Müdürü Rick Valencia yaptığı son röportajda ilaç şirketlerinin bu bölümü gelecek yıl  kuracaklarını söyledi. Amaç; genel olarak, hastalar için reçetelenmiş ilaçları içeren mobil sağlık uygulamaları gibi dijital sağlık araçlarının gelişimini sağlamak. Bu bölümden beklenenler ise dijital alanda ve ilaç sektöründe işbirliğine giderek eş düzeyde ilerleyen çalışmalar yapması.

Valencia’ya göre, en büyük kazanç, ilaç kullanımını reddedenlerin motivasyonunu arttırıp belirtilen tedavilerle uyumu sağlamak.

indirKlinisyenler ve hastalar için ilaçlar ile eşleştirilmiş bu uygulamalar çok daha yaygın hale gelebilir. Örneğin; Pradaxa ve Xarelto iOS mobil uygulaması hastalara doğrudan ilaç ile ilgili bilgiler veriyor. Özellikle yüksek riskli ilaçlar için uygulamanın bu özelliği oldukça önemli. Reçete oluştururken ilaç hakkında bilgileri vererek hastaları bu konuda eğitiyor.

Kronik hastalık veya davranış değişikliği ilaçları kullananlar için büyük ölçüde yararı olan dijital sağlık araçları ve mobil uygulamalar, düzenli ilaç kullanımını arttıracak. Birçok klinisyen bunu Chantix‘in sigarayı bırakmayı desteklemek için yaptığı programla fark etti. Benzer şekilde, anti-depresanlar  için ruh halini izleme mobil uygulamaları veya diyabet ilacı için karbonhidrat sayımı uygulamaları eşleştirilebilir.

Getirilen bir sınırlamaya göre, üçüncü şahıslar tarafından geliştirilmediği sürece ucuz ve hileli ilaçları görmemiz olası değil.

Bu araçların nasıl geliştiğini ve hastalara verilen ilaç reçetelerinin standart parçası haline gelip gelmediğini  görmek ilginç olacağa benziyor.

Submit a Comment