Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Yakın Gelecekte Akıllı Telefonlar Ultrason Cihazı Özelliği Kazanabilir

Yakın Gelecekte Akıllı Telefonlar Ultrason Cihazı Özelliği Kazanabilir
Emre Karagöz

British of Columbia Üniversitesi’nden araştırmacılar, ultrason cihazlarını daha enerji dostu ve ucuz hale getirmek için yeni bir yol keşfetti. Bu yeni keşif sayesinde, gelecekte akıllı telefonlarımızı ultrason cihazı olarak kullanmamız mümkün olabilir.

Modern ultrason cihazları, ultrasonik titreşimlerle elektrik yükü üretebilen kristallere sahiptir ve bu kristaller, ultrason cihazlarının ana yapısını oluşturmaktadır. Kristallerin maliyeti ve ultrason cihazlarında yer alan bu kristallerin özel fabrikalarda üretilmesi, ultrason cihazlarının pahalı olmasının en büyük nedenlerinden biridir fakat bu durum artık değişecek gibi gözüküyor.

Kanada’daki British of Columbia Üniversitesi’nde yapılan araştırmada bilim insanları, pahalı olan kristali çok daha ucuz olan polimer reçine ile değiştirdiler. Buna ek olarak, polimer reçine ile tekrar tasarlanan cihazlar, sadece 10 voltluk  bir enerjiye ihtiyaç duyuyor ve bu durum da ultrason cihazlarının, çok küçük teknolojik araçlara da dahil edilebileceklerini gösteriyor.

Bu şekilde, ultrason dalgalarının ürettiği görüntüyü akıllı telefonlara aktarabilmenin yolu kolaylaşacak ve ultrason cihazlarını cebimizde taşımak artık mümkün olacak.

Kaynak: Medgadget

Submit a Comment