Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Yeni Yapay Zeka Teknolojisi Duvarların Arkasından Hayati Bulguları İzleyecek

Yeni Yapay Zeka Teknolojisi Duvarların Arkasından Hayati Bulguları İzleyecek
Sevde Çakmak

Elektrik mühendisliği ve bilgisayar bilimi profesörü Dina Katabi, hastaların nefes alışından yürümelerine kadar tüm hareketlerinin duvarların arkasından izlenebileceği bir cihaz geliştirdi. Hastaların evine yerleştirebileceği cihaz, kablosuz modem gibi tek bir noktada duracak ve hasta verilerini doktorlara aktaracak.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsünde profesör olan Dina Katabi, hastaları evlerindeki her noktada, her türlü fiziksel aktivitede bulunurken takip edebilecek.  Katabi, cihazda kullandığı yapay zeka sistemine insan görüntüsünü ve hareketlerini izletti ve bu sayede yazılım insan hareketlerini ayırt etmeyi başardı. Radyo dalgalarını kullanarak çalışan sistem, sinyallerin yoğun olduğu bölgeleri tespit ediyor ve tüm verilerin karşı tarafa aktarılmasını sağlıyor.

“Bir milim dahi olsa, biz insanlar hareket ettikçe etrafımızı çevreleyen elektromanyetik alanı değiştiririz.” İfadesinde bulunan Katabi, yeni cihazını ticarileştirmek adına “Emerald Innovations” adında bir girişim kurdu; böylece cihazı biyoteknoloji ve ilaç şirketlerine yönelik çalışmalar için hazır hale getirdi.

Şimdiye dek, içlerinde herhangi bir sağlık sorunu olmayan kişilerle birlikte; Parkinson hastası, Alzheimer hastası, akciğer hastası ve depresyon hastası olan 200 kişinin evine yerleştirilen cihaz, kişilerin fiziksel verilerini başarılı bir şekilde doktora aktardı. İlaç kullanan hastalarda ilacın nasıl tesir ettiğini dahi gözlemleyebilme imkanı sunan sistem, ilaç sektörüne de damgasını vuracak gibi duruyor. Bununla birlikte, bildiğimiz anlamda giyilebilir teknolojinin devrini başlamadan bitirebilecek cihaz, hastaya konfor imkanı tanımakla kalmayıp doktorlara da büyük fayda sağlayacak.

Kaynak: MIT Technology Review

Submit a Comment