Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Wii Oyun Konsolundan Esinlenerek Üretilen Vücut Tarama Cihazı MR’ın Yerini Alabilir

Wii Oyun Konsolundan Esinlenerek Üretilen Vücut Tarama Cihazı MR’ın Yerini Alabilir
Derya Öztürk

Duke Üniversitesi’ndeki acil servis doktorları ve mühendisleri, hareket sensörlü oyun konsolu Nintendo Wii’den esinlenerek bir 3D vücut tarama cihazı geliştirdiler. Cihaz MR ya da bilgisayarlı tomografi kadar kesin sonuç vermese de çok daha hızlı ve kullanışlı olması sebebiyle dikkat çekiyor.

Duke Üniversitesi’nde acil servis doktoru olan Joshua Broder, bir gün oğlu Wii oynarken önemli bir şeyi fark etti: Oğlunun elinde tuttuğu Nintendo Wii kumandası, hareketleri algılamada profesyonel ultrason cihazlarından çok daha başarılıydı. Bunun üzerine kendi kendine, “Taramaların alındığı açıları daha iyi anlamak için neden bu denetleyiciyi ultrason makinesine bantlamıyoruz?” diye sordu. Böylece Broder, oğlunun oynadığı basit bir oyundan yola çıkarak bu yeni dijital sağlık teknolojisi fikrini geliştirmiş oldu.

Tipik ultrason teknolojisiyle doktorlar, bir organın yalnızca iki boyutlu bir görsel kesitini alabiliyorlar. Broder, bu yöntemle gördüğünüz şeylerle ilgili hata yapmanın  çok kolay olduğunu söylüyor. Ancak MR görüntüleme makineleri ve bilgisayarlı tomografi (BT) taramaları gibi daha ayrıntılı 3D görüntüleme sistemleri çok daha güvenilir sonuçlar sunabiliyor. Bu da hastaların belirli bir tarama odasına girmesini gerektiriyor; burada, iyi bir görüntü elde etmek için dakikalarca beklemek gerekiyor ve bu da oldukça maliyetli oluyor.

Broder’ın buluşu; 2 boyutlu bir ultrason cihazını, yapılan küçük bir eklemeyle 3 boyutlu bir görüntüleme sistemine dönüştürüyor. Bu cihaz, BT’nin maliyetinden ve radyasyonundan kaçanlar veya MR cihazının içinde sabit duramayan hastalar (örneğin, bebekler veya klostrofobisi olan kişiler) için alternatif bir yol sunuyor.

Ultrason görüntülerini 3D yapmak, ultrason aletinin vücuda odaklanmış olduğu kesin açı bilgisini gerektiriyor. İşte tam burada da Wii devreye giriyor.

screen shot 2017-10-30 at 51121 pm

Cihaz, Wii denetleyicilerine ve akıllı telefonlara yerleştirilen 10 dolarlık bir yön bulma mikroçipini (aynı zamanda telefonunuzu’ portre ‘ile’ manzara ‘moduna ne zaman geçirmeniz gerektiğini bilen teknoloji) kullanıyor. Mikroçip, bir ultrason çubuğunun vücudun üzerinde kayarken nasıl ilerlediğini kaydediyor. Cihaz daha sonra bu bilgiyi, yüzlerce tek tek 2D anatomik dilim parçalarını 3D olarak birleştiren yazılımı beslemek için kullanıyor.

Cihazın kullanıma geçebilmesi için önce uzun bir FDA sürecinden geçmesi gerekecek.

Kaynak: Business Insider

Submit a Comment