Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Elektronik Sigaralar, Sigarayı Bıraktırıyor Mu?

Elektronik Sigaralar, Sigarayı Bıraktırıyor Mu?
Ceren Demir

886 katılımcıyla beraber yapılan yeni çalışmayla e-sigaranın işlevi test edildi. E-sigara, sigarayı bıraktırma konusunda diğer nikotin ürünlerinden çok daha başarılı sonuç verse de; uzmanlar, bu sefer de hastaların e-sigaralara bir tür bağımlılık geliştirmesinden endişeli olduklarını belirtti.

New England Tıp Dergisi’nde yayımlamış yeni bir araştırmada; elektronik sigaranın, sigara içme alışkanlığı üzerindeki etkileri hakkındaki bulgular paylaşıldı. Bilim insanları, 886 katılımcıyı seçtiler. Bu katılımcılar, ya kendi tercih ettikleri bir nikotin ürünü ya da sigara içme alışkanlıklarını bırakma umuduyla bir e-sigara kullandılar. Ayrıca araştırmaya göre, tüm katılımcılar düzenli danışmanlık oturumlarına katıldılar.

Toplam 886 katılımcıya randomizasyon uygulandı. 1 yıllık yoksunluk, yani sigarasızlık oranı e-sigara grubunda %18.0 iken, diğer nikotin ürünleri kullananların grubunda% 9.9 idi. Yani katılımcıların yüzde 18’i sigara kullanmadan tam bir yıl geçirirken, diğer araçları kullanan katılımcıların yalnızca yüzde 9,9’u bir yıl boyunca bunu başardı. Böylece e-sigaraların, sigara bağımlılığından kurtulmayı daha kolay hale getirdiği görülmüş oldu. E-sigaralar yoluyla sigara bağımlılığından kurtulanlar diğer nikotin ürünlerini kullananlardan daha fazla oldu.

Ancak buradaki problem, sigarayı bırakma konusunda yetişkinlere yardım eden e-sigara çeşitleri, gençlere ve sigara içmemiş diğer insanlara hitap ediyor. Bu nedenle, yeni veriler e-sigaraların sigarayı bırakmaya çalışan insanlar için değerli bir araç olabileceğini öne sürerken, insanların nikotin ihtiyacını başka araçlarla veya danışmanlıklarla giderme çabasını sürdüreceğini de belirtiyor. Yani, bağımlılıktan kurtulurken yeni bir bağımlılık yaratıldığı da düşünülüyor.

Kaynak: New England Journal of Medicine

Submit a Comment