Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

En Sağlıklı Dövme: Tech Tats

En Sağlıklı Dövme: Tech Tats
Nihal Yormaz

Chaotic Moon sağlık odaklı olarak geliştirdiği Tech Tats adlı dövmelerle şu sıralar adından epeyce bahsettiriyor. Chaotic Moon Austinli bir yazılım tasarımı ve geliştirme şirketi. Chaotic Moon giyilebilir sağlık sektörüne de el atarak iletken boyalardan yapılan yüksek teknoloji dövmeler geliştirmiş. Geliştirdiği dövmelerde bir devre sistemi kullanan firma, bu dövmeleri bedene uyguluyor ve bu sayede vücudunuzdan sağlık ve diğer biyometrik verilerin toplanması mümkün oluyor. Böylece üzerinde hem gerçek zamanlı bir check-up aleti taşımış oluyorsunuz hem de estetik açıdan hiçbir sıkıntı çekmiyorsunuz.

Dövmelerde bir yandan verileri ileten sensörler kullanılırken diğer yandan da bilgi transfer aletlerinin yanında elektriksel iletimi sağlayan iletken bir mürekkep kullanılıyor. Bu sayede hem devreler beslenebiliyor hem de parçalar arasında iletişim sağlanmış oluyor.

Tahmin edeceğiniz üzere bu dövmeler kalıcı değil. Tıpkı geçici dövmeler gibi suyla yıkanınca çıkabiliyor. Vücut ısısını takip eden, stres kaynaklı terlemeyi tespit eden, nabzı ve sıvı yükleme seviyesi gibi bilgileri Bluetooth veya konum bazlı alçak frekans ağlar ile toplayabilen bu dövmeleri konum takibi için de kullanmak mümkün.

Submit a Comment