Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Oyun Uygulamaları Hastaların Alışkanlıklarını Değiştirebilir mi?

Alperen Sözen

Akıllı telefonların ve tabletlerin hayatımıza hızlıca girmesiyle beraber, uygulama mağazalarında çığ gibi büyüyen ve çokça ilgi gören oyunlar aslında sadece hoşça vakit geçirmek için tasarlanmıyor. Bazı oyunların hastalar üzerinde davranış değişikliği oluşturmaya çalıştığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Peki bu uygulamalar davranış değişikliğinde ne kadar başarılılar?

CyberDoctor internet sitesinin pek çok uygulamasından sadece biri olan PatientPartner hastaların sağlıkla ilgili durumlarda karar alma yeteneklerini geliştirmek üzere tasarlanmış bir oyun. Araştırma, Pennsylvania eyaletindeki Hershey yerleşim  merkezinde 100 kişi ile görüşülerek gerçekleştirilmiş. Bulgulara göre;

-Uygulamayı kullanan hastalarda, ilaç bağlılığında %58’den %95’e bir artış saptanmıştır.
-Diyet ve egzersiz bağlılığında da %24  ve %14’e varan yükselmeler saptanmıştır.
-Diyet ve egzersiz bağlılığındaki artış, aynı zamanda, şeker seviyesinin %10.7’den %9.7’lere inmesine de katkı sağlamıştır.

Uygulamanın 15 dakikalık kullanımı hastaların davranış değişikliği geliştirmesine; böylece daha sağlıklı karar verebilmelerine olanak sağlıyor.

Oyun, hikayeleştirilmiş ve kısa süreli olmasıyla ilgi çekiyor. Hastalar öncelikle bir karakter seçiyorlar ve bu karakter için karar vermeye başlıyorlar. Oyun, hastaların nasıl karar aldıklarını analiz ediyor ve hasta odaklı geri bildirimde bulunuyor. Kullanıcılar bu adımdan sonra daha karmaşık karar alma problemlerine geçebiliyor ve karar alma yetilerini geliştirebiliyorlar. Oyun son derece geçerli davranış değişikliği  ve karar alma teorilerinden yararlanılarak tasarlanmış. New England Sağlık Enstitüsünün 2009 tarihinde yaptığı bir araştırmaya göre ise, ilaç uyumsuzluğunun yıllık maliyeti 300 milyar dolar. Tüm bu harcamalar dikkate alındığında, hastaların daha sağlıklı kararlar almasına yardımcı olmak ekonomik açıdan olduğu kadar doğru kullanım için de oldukça önemli görünüyor.

Bu tür uygulamaların son derece popüler hale geldiğini kolayca görebiliriz. Amerika merkezli challengepost.com internet sitesinde açılan Apps For Healthy Kids (Sağlıklı Çocuklar İçin Uygulamalar) yarışması bunun bir başka örneği. Yarışma, beslenme şekilleriyle sıkça eleştirilen Amerikalı çocukların daha sağlıklı beslenmeyi öğrenmeleri için uygulama geliştirilmesi için yapılmış.

İlaç şirketlerinin, diyetisyenlerin çokça yararlanabileceği bir alan olarak ortaya çıkan bu uygulamalar, zaman geçtikçe salgın haline gelecek gibi duruyor.

Submit a Comment