Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Google Bir Sonraki Adımını Attı: Giyilebilir Teknoloji

Google Bir Sonraki Adımını Attı: Giyilebilir Teknoloji
Alperen Sözen

18 Mart 2014 Salı günü Google, Android işletim sistemini yeni projesi Android Wear’e getirme kararı aldığını duyurdu. Yeni giyilebilir teknoloji yatırımları sayesinde geliştiriciler, yeni giyilebilir teknoloji ürünleri üzerinde Google Sesle Arama ve sağlık durumu bilgilerini görüntüleme imkanına kavuşacaklar.

Android’in tablet ve akıllı telefon versiyonunda olduğu gibi bu versiyon da ücretsiz ve açık kaynaklı çalışacak.

Google’ın açıklamasına göre Android Wear serisi halihazırda piyasada satılan çoğu akıllı saatin özelliklerini barındıracak. Buna ek olarak, sosyal medya bildirimleri, mesaj alarmları, alışveriş hatırlatmaları ve haberler gibi pek çok özellik kullanıcıların beğenisine sunulacak.

Android Wear hep kaçındığımız, ertelediğimiz ya da unuttuğumuz spor aktivitelerini de bizlere hatırlatabilecek. Popüler egzersiz uygulamaları ile de entegre çalışabilecek.

Bütün akıllı saatler gibi Android Wear’ de telefonunuzla iletişime geçebilecek ancak, Google bu iletişimi daha geniş bir çap içerisinde planlıyor.

Android’in uyarlamalarını akıllı saatlerde görebiliyor olsak da, Google’ın tüm hizmetlerini bir saate sığdırması kullanıcı açısından çok daha fazla avantaj sağlayacaktır. Örneğin, Google’ın sesle arama özelliğinin kullanılabilecek olması, akıllı saatlerde mutlaka olması gereken bu özelliğin kullanıcıyı tatmin etmesine neden olacak.

Google açıklamasında şimdiden Fossil Group ve HTC, LG, Motorola ve Samsung gibi sayılı üreticilerle takım çalışmasına başladıklarını da belirtti. LG’nin üreteceği cihazın gelecek aylarda piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Google’ın konuyla ilgili videosuna aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Geliştirici Arayüzü öngösterimi videosuna aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Submit a Comment