Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Facebook Graph Search Geliyor, Gizlilik Ayarlarınızı Tekrar Gözden Geçirin

Facebook Graph Search Geliyor, Gizlilik Ayarlarınızı Tekrar Gözden Geçirin
Buğrahan Ceylan

Facebook yeni arama özelliği olan Graph Search’ü uygulamaya sokmak için hazırlanırken, bu konu hakkında bazı endişelerin de ortaya çıktığını görmek mümkün. Devasa veri merkezini kullanarak daha detaylı aramalar yapmamıza olanak sağlayacak olan Graph Search için ne gibi ayarlamalar yapmak lazım?

Bu kadar geniş çaplı yeni bir arama sisteminin kullanıma sokulması amaçlanırken akla gizlilik ayarlarını yeniden yapılandırmak geliyor. Facebook kullanıcılarının çeyreğinden daha fazlası (ki bu çok büyük bir rakam) paylaşımlarını yalnızca arkadaşlarına değil herkese açık bir şekilde yapmaktadır. Buna rağmen 13 milyon kişinin ise şimdiye kadar hiçbir gizlilik ayarı yapmadığı tahmin ediliyor.

Grap Search’ün kullanıcıları ne yönde etkileyebileceği ve bu yönde bazı gizlilik ayarlarının nasıl yapılabileceğini anlatan aşağıdaki infografik incelenmeye değer.

Facebook Gizliliği Gerçekleri:

  • Facebook’un aylık 1 milyardan fazla aktif kullanıcısı bulunmaktadır.
  • 13 milyon kullanıcının şimdiye kadar hiçbir gizlilik ayarı yapmadığı düşünülüyor.
  • Facebook kullanıcılarının %28’i tüm içeriklerini yalnızca arkadaşlarıyla değil, herkese açık bir şekilde paylaşıyor.
  • Facebook kullanıcılarının %11’i  yabancı birinin hesaplarına izinsiz erişmeye çalıştığından şikâyetçidir.

Facebook’un yeni özelliği Graph Search gerçekten güçlü ve etkili bir arama aracı olacak. Gönderdiğiniz tüm içerikleri, sizi dünyaya tam anlamıyla bağlamak için tarayabilecek olan işlevden kişisel bilgilerinizi koruyabilmeniz amacıyla bazı ayarlamalar yapmak zorunda kalabilirsiniz.

Günümüzde işverenlerin neredeyse %91’i işe alacağı kişilerin sosyal medya hesaplarını da incelemektedir. Eğer siz de kişisel bilgilerinizi korumak ve saklamak istiyorsanız birkaç basit ayarlama yapabilirsiniz.

İlk önce Facebook profil sayfanızı görüntüleyin. Daha sonra profil sayfanızdaki hakkında kısmına gelerek, istediğiniz kısımları (İş ve Eğitim, İlişkiler ve Aile, Temel Bilgiler, Yaşam, İletişim Bilgileri) “Düzenle” seçeneği ile ayarlayabilirsiniz. Bu ayarların bulunduğu kısımda:

  • Herkese Açık
  • Arkadaşlar
  • Tanıdıklar Hariç Arkadaşlar
  • Sadece Ben
  • Özel seçenekleri ile ayarlamalarınızı yapabilirsiniz.

Standart arkadaş sayısına sahip bir kullanıcının ağında yaklaşık olarak 97.000 fotoğraf bulunmaktadır. Bu fotoğrafların içinde sizin daha önceden profilinizde gizlediğiniz ya da hiç etiketlenmedikleriniz de olabilir. Graph Search arama özelliği geldiği zaman başka bir kullanıcı sizinle ilgili bir aramada bu fotoğraflara ulaşabilir.

http://youtu.be/bSji6Y66aKo?t=1s

Facebook Graph Search ve sağlık alanındaki kullanımı hakkında daha detaylı bir bilgi almak isterseniz bu yazımızı okuyabilirsiniz.

 

Comments

Submit a Comment