Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

İnternet Dünyasında Oftalmoloji

İnternet Dünyasında Oftalmoloji
Buğrahan Ceylan

Oftalmoloji, görme yolları hastalıkları ve cerrahisiyle ilgilenen bir tıp bilim dalıdır. Kelimenin kökeni Yunanca ophthalmos (göz) ve logos (kelime)’den gelmektedir. Ayrıca bir disiplin olarak hayvan gözlerini de içerir çünkü insan gözüyle aralarında son derece az fark vardır. Bu farklar ise sadece prevelans ve anatomiye bağlıdır, hastalıklara bağlı değildir. Oftalmolog ise sadece tıbbi yeterliliklerini almış uzmanlara verilen ünvandır ve göz operasyonları yapabildikleri için cerrah olarak sınıflandırılırlar.

Bu yazımızda oftalmoloji dalının internet ve sosyal medyadaki varlığını okuyucularımıza sunacağız. İlgili blog sayfalarından haber kaynaklarına, çevrimiçi gruplardan Twitter kullanıcılarına kadar olabildiğince geniş bir şekilde ilgili kaynakları bulabilirsiniz.

Oftalmoloji hakkında en güncel haber ve bilgileri edinebileceğiniz bazı “haber kaynakları” aşağıdaki gibidir:

1- Medical News Today – Eye Health / Blindness News

Oftalmoloji ile ilgili en son yöntemleri ve gelişmeleri sunan Medical News Today aracılığıyla  aynı zamanda akademik makalelere de ulaşabilirsiniz.

2- The Medical News – Ophthalmology News and Research

Tüm dünyadan en son medikal gelişmeleri toplayarak okuyucularına sunan bir haber kaynağıdır.

3- WebMD – Eye Health

Göz sağlığı ve göz sağlığının korunması ile ilişkin pek çok bilgi içeren bu haber kaynağı, en sık hastalıklardan nasıl kaçınmak gerektiği ile ilgili de yararlı bilgiler bulundurmaktadır.

4- MedPage Today – Ophthalmology

Sağlık uzmanlarına yönelik içerik üretimi yapan MedPage Today, oftalmoloji ile ilgili çıkan en son haber ve gelişmeleri klinik perspektiften inceleyerek uzmanlara iletmektedir.

5- Medscape – Ophthalmology

Medscape doktorlara, alanında uzman sağlık profesyonellerine hizmet veren, web dünyasındaki en güçlü ve güvenilir kaynakları sunan bir araçtır. Bir seferliğe mahsus olarak kolay bir üyelik sistemi ile çalışan Medscape, kullanıcının profiline göre en önemli gördüğü haberleri yayınlayabilmektedir.

6- ScienceDaily – Eye Care News

İnternet dünyasındaki bilimsel gelişmeleri yayan en ünlü web sitelerinden biri olan ScienceDaily, ayda 3 milyon web site ziyaretçisi ve 15 milyon sayfa görüntülenmesine sahiptir.

7- About.com – Vision

Sık görülen göz hastalıkları, ve göz sağlığı hakkında pek çok kaynağı ve tavsiyeyi barındıran bir haber kaynağıdır.

8- American Academy of Ophthalmology

7.000 uluslararası üyesi ve Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan göz doktorlarının neredeyse %90’ınını bünyesinde barındıran kuruluş, oftalmoloji alanında ömür boyu öğrenme sürecinin devam etmesini genel bilinçlenmeyi amaçlamaktadır.

Blog sayfaları:

İnternet aracılığıyla bilgi almak dendiği zaman, belli konulara yönelmiş olan blog sayfalarını asla göz ardı etmemek gerekir. Oftalmoloji ile ilgili yararlı bilgiler sunan blog sayfalarından birkaç örnek sunmak gerekirse;

 

1- WholeLottaRob

Robert M Schertzer, MD tarafından glokom üzerine yazılmış bir blog sayfasıdır.

2- About.com – Vision Blog

Troy Bedinghaus tarafından yazılan bu blog sayfası, görme rahatsızlıklarıyla ilgili genel bilgiler içermektedir.

3- medGadget – Ophthalmology Archive

Bir medikal teknolojiler blog sayfasıdır. Göz sağlığı alanında kullanılan en son teknolojiler hakkında bilgi vermektedir.

Podcast Yayınları:

Türkiye’deki pek çok kullanıcının ismini duyduğu fakat kullanım oranının hala çok yüksek olmadığı Podcast’ler ise aslında oldukça değerli ve pratik kullanımlı bir kaynak türüdür. Çoğunlukla dizi halindeki dijital medya ürünlerinin (radyo programları, videolar) internet üzerinden –genellikle feed (besleme) yoluyla- bilgisayar ve taşınabilir cihazlara indirilebilecek şekilde yayınlanmasına “Podcast” denmektedir. 2000’li yıllarda “iPod” sözcüğündeki “pod” (küçük kapsül) ve “broadcast” sözcüklerinden oluşturulmuştur. Aşağıda oftalmoloji ile ilgili bilgilerin bulunduğu podcast yayınlarını bulabilirsiniz.

 

 

1- Medscape Ophthalmology Podcast

Medscape oftalmoloji alanındaki güncel haberleri sunan bir yayındır.

 

2- As Seen From Here

Sağlık uzmanları tarafından hazırlanan bu podcast yayını New York Üniversitesi katkılarıyla yayın yapmaktadır.

3- Ophthalmology Times Radio

Ophthalmology Times tarafından hazırlanan bu yayın, cerrahi ve klinik gelişmelerin sunulduğu, yeni trendlerin tanıtıldığı bir radyo yayınıdır.

4- MUSC Health Audio Podcasts – Eye Health

Akademik olarak medikal araştırmaları sunan MUSC Health, oftalmoloji ile ilgili gelişmeleri ve tartışmaları bu podcast yayınında abonelerine sunuyor.

İnternet Toplulukları:

Sağlık bilgisi edinmenin günümüzde en etkili yollarından biri de çevrimiçi platformlara katılarak, hem sağlık uzmanlarından hem de daha önce aynı rahatsızlığı geçirmiş olan hastalardan bilgi alışverişi yapmaktır. Aşağıda, oftalmoloji ile ilgili açılmış çevrimiçi platformları ve Facebook gruplarını bulabilirsiniz.

1- About.com – Vision Forum

Göz sağlığı problemleri, kontakt lensler ile ilgili konular, gözlük türleri gibi daha pek çok konuda insanların sayfaya gelerek bilgi alışverişi yapmalarını amaçlayan bir forumdur.

2- eHealthForum – Vision and Eye Disorders Forum

Hastalar ile sağlık uzmanlarının aynı platform üzerinde bir araya gelerek göz sağlığı problemlerini tartıştığı bir platformdur.

3-  Student Doctor Network – Ophthalmology Forum

Kısa haliyle SDN, tıp eğitimi alan öğrencileri mesleğe hazırlamak ve cesaretlendirmek amacıyla kurulmuştur. 200.000′den fazla bulunan üye sayısı ve 8 milyonu geçkin gönderi sayısıyla iyi bir bilgi kaynağıdır.

4- Doctors Lounge – Eye diseases (Ophthalmology)

20 farklı uzmanlık üzerine 20.000′den fazla sayfası bulunan bir platformdur. 10.000′den fazla medikal makaleyi bünyesinde barındırmakla birlikte 30.000 medikal soruya verilmiş cevaplar ile değerli bir bilgi kaynağıdır.

5- MedHelp- Eye Care

MedHelp web sitesi, aynı tecrübeleri paylaşmış kişileri bir araya getirmeye amaçlayan bir platformdur. Yaklaşık 5.5 milyon kişiyi kendi sağlık kontrollerinde daha etkili olmaları için cesaretlendiren MedHelp, oftalmoloji alanında da değerli bilgileri paylaşmaktadır.

6- Inspire – Ophthalmology Community

Göz sağlığı  ile ilgili problemleri olan hastaları, ailelerini ve yakınlarını bir araya getirerek bilgi paylaşımını amaçlayan çevrimiçi bir platformdur.

Facebook Grupları

Twitter

Sırada ise önemli sosyal medya kanallarından bir tanesi olan Twitter var. Günümüzde sağlık uzmanlarının belli konuları tartışmak amacıyla Twitter’ı kullanmalarında oldukça fazla sebep bulunmaktadır. Twitter’ın bu konudaki avantajları hakkında bilgi edinmek isterseniz bu yazımızı tıklayabilirsiniz.

Yazımızın bu kısmında, oftalmoloji alanındaki güncellemeleri ve gelişmeleri paylaşan ve tartışan bazı hesaplar bulunmaktadır.

Oftalmoloji ile ilgili Twitter’da en çok tweet atan sağlık profesyonelleri ise;

 

YouTube

1- Ophthalmology and Eye Surgery


2-Ocular Surgery


3- Glaucoma Videos


4- Eyepodvideo


5- Ophthalmology Channel


6- American Academy of Ophthalmology


7- Eyevideos.blogspot.com

 Oftalmoloji İle İlgili Hazırlanmış Slayt Gösterileri:

 

 

 

 

 

 

Submit a Comment