Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Organ Bağışında Facebook’un Yararı

Organ Bağışında Facebook’un Yararı
Buğrahan Ceylan

Kullanım alışkanlıklarımızdan dolayı genellikle sosyal medyayı arkadaşlarımızla, ailemizle ya da müşterilerimizle iletişim kurmanın paylaşım yapmanın bir yolu olarak görmekteyiz. Son yapılan bir araştırma gösterdi ki sosyal medya ve özellikle Facebook başka insanlara yardım edilebilecek etkili bir kanal.

Günümüzde organ bağışı oldukça büyük bir problem. United Network for Organ Sharing’in yaptığı bir araştırmaya göre, Amerika’da bekleme listesinde yaklaşık 120.000 kişi bulunmaktadır. Yalnızca 60.000 kişi bu listede böbrek sırası için beklemektedir. Organ nakli için bekleyen hastaların sayısı dünya genelinde ise çok daha fazla.

Fakat Facebook organ bağışı oranlarını artırmak için kolları sıvadığından beri ve bağış için ayrı bir seçenek oluşturduğundan beri, çevrim içi organ bağışı oranlarında inanılmaz bir artış yaşanmıştır. Yalnızca bu veri dahi, sosyal medyanın halk sağlığı açısından ne kadar yararlı olabileceğinin büyük bir kanıtıdır.

Ölüm halinde organlarının bağışlanması için beyanda bulunmak takdire şayan bir iş fakat yaşam süresi içinde bir arkadaşa ya da ihtiyaç sahibine böbrek bağışında bulunmak bambaşka bir şey.

Sosyal medyanın halk sağlığı daha iyi bir noktaya getirmek amacıyla kullanımı daha öncede olmuştu. Anne sütünün paylaşımı amacıyla açılan bir Facebook sayfasının bu konuda oldukça büyük faydaları olmuştu.

 

Submit a Comment