Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Yapay Zekâ Yaşlı Bakımına Yeni Bir Soluk Getiriyor

Yapay Zekâ Yaşlı Bakımına Yeni Bir Soluk Getiriyor
Derya Öztürk

Araştırmacılar, yeni geliştirdikleri yapay zekâ temelli bir robot ile yaşlı bakımına inovatif bir yaklaşım getirmeyi hedefliyorlar.

Yapay zekâ, sağlık profesyonelleri için sağlam bir yardımcı olarak istikrarlı adımlar attı ve 2022 yılına kadar endüstrideki pazarının 5 milyar doları aşacağı tahmininde bulunuluyor. Peki, teknolojinin yaşlı bakımında ne gibi vaatleri var?

Denver Üniversitesi’nde geliştirilen bir yardımcı robot; demans, depresyon ve Alzheimer’lı yaşlılar için öngörülen bakıcı yetersizliği sorununu gidermek üzere tasarlandı.

AI programlı robot, hastalarla sohbet ediyor, ilaçlarını almalarını hatırlatıyor ve onları hafif fiziksel aktivite ve bilişsel oyunlarda yönlendiriyor. Robot, özel bir projeksiyon tasarımı kullanarak, hastalara uygun yüz ifadeleri ile cevap vermek için konuşma algılama özelliğini kullanıyor.

Robot ayrıca, göğsündeki bir tablet aracılığıyla aile fotoğrafları ve hikâyelerini göstererek anımsama terapisi uygulayabiliyor.

Yapılan çalışmalar sonunda yaşlı hastaların robotlarla duygusal olarak bağ kurdukları görüldü. Espri anlayışına da sahip olan bu robotlar, verdikleri komik cevaplarla hastaları güldürmeyi da başarıyorlar.

Kaynak: HealthTechMagazine

 

Submit a Comment