Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Japonya’da Bir Hastane Gece Nöbetlerinde Robot Çalıştıracak

Japonya’da Bir Hastane Gece Nöbetlerinde Robot Çalıştıracak
Derya Öztürk

Nagoya Üniversitesi Hastanesi’nin gece nöbetlerinde çalışacak olan dört robot, katlar arasında ilaç ve malzeme taşımak üzere görevlendirildi.

Sadece robot ve robotik üzerine devasa bir müzeye ev sahipliği yapmış bir şehir olan Nagoya, bu konudaki iddiasına devam ediyor. Nagoya Üniversitesi Hastanesi, Toyota tarafından üretilen dört adet robotu hastane kadrosuna dâhil etti. Şubat ayında görevlerine başlayacak olan robotlar, bir yıl boyunca katlar arasında ilaç ve test örnekleri taşıyacak.

nagoyaaa

Bu robotlar aslında 90 litre kapasiteye sahip birer buzdolabı olarak tasarlandı. Üzerinde bulunan radar ve kameralarla, hastane içerisinde ilerleyebiliyorlar. Robotlar, insanların arasında ilerlerken onlardan kaçınmaları ya da “Özür dilerim, lütfen geçmeme müsaade edin” diyerek nazikçe yol istemeleri doğrultusunda programlamış durumdalar.

Robotlar, hastanede insanların daha az olduğu saatler olduğu için gece nöbetinde görevlendirilecekler. Eğer deneme olarak alınan bu dört robotta başarılı sonuçlar elde edilirse hastane daha fazla robot çalışan almayı değerlendireceğini belirtiyor.

Kaynak: Engadget

Submit a Comment