Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Remora ile Yakınlarınızı Dünyanın Her Yerinden İzleyebileceksiniz

Remora ile Yakınlarınızı Dünyanın Her Yerinden İzleyebileceksiniz
Kubilay Han Uluerim

Bildiğiniz gibi sevdiğiniz hasta ve yaşlı kişileri uzaktan takip etmenize yarayan gözlem cihazları oldukça popülerleşmeye başladı. Örneğin salonda oturuyorsunuz ve ailenizin yaşlı bireyi kendi odasında kalp krizi geçiriyor veya yere düşüyor. Kullandığı takip cihazı size haber veriyor, siz de hemen yardım çağırıyorsunuz. Lakin bu cihazların çoğu Bluetooth bağlantılı olduğu için aynı evde bulunan bireyler tarafından kullanılabiliyor. Yani genellikle 15-20 metre kapsama alanları bulunuyor.

Bu konuda çalışmalar yapan bir ekip şu anda Kickstarter üzerinden kitle fonlama kampanyası yürüterek Remora adlı bir cihaz geliştiriyor.

Peki Remora’yı diğerlerinden farklı kılan nedir?

Remora’nın belki de en önemli özelliği dünyanın her yerindeki bir hastayı, sporcuyu, hayvanı ve çocuğu herhangi bir mobil uygulama yardımı olmadan GPS üzerinden (Google Maps temelli) izleyebilmeye izin vermesi. Bunu yapmak için herhangi bir GPS özellikli telefon, tablet veya masaüstü bilgisayar kullanmanız ve Remora’nın sinyaline erişim hakkına sahip olmanız yeterli. İsterseniz cihazın sınır çizme özelliği sayesinde özellikle bunama ve Alzheimer hastalarının yürürken kaybolmaları gibi problemlerin de önüne geçilebiliyorsunuz. Zira bu sınırlar aşıldığında Remora direk size haber veriyor.

Ek olarak şirket çalışanlarının, yaşlıların, çocukların ve hayvanların uzun süre hareket etmediğini tespit eden gözlemcilerin Remora sayesinde hemen belirlenen bölgeye ilk yardım ekiplerini göndermesi sağlanıyor. Cihazın ekranı olmaması nedeniyle pil ömrünün uzun olması ve pazardaki diğer takip sistemleriyle karşılaştırıldığında düşük fiyata sahip olması daha geniş bir kullanıcı kitlesinin hedeflendiğinin bir göstergesi.

Submit a Comment