Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Cebinizdeki Röntgen Cihazı: FractureDx

Cebinizdeki Röntgen Cihazı: FractureDx
Kubilay Han Uluerim

ScanDx kurucusu Todd O’Brien, atletizm, askeriye ve diğer travmatik yaralanma sahalarında, kemiklerdeki çatlakları tanımlayabilen bir uygulama üzerinde çalışıyor. FractureDx adı verilen teknoloji, başarılı olmak için varolan röntgen yöntemlerin yenmeyi amaçlıyor.

O’Brien, verdiği röportajda, eskiden travma geçiren hastalarda çatlak kemikleri tespit etmek için diyapozon kullanımından ilham aldığını belirtiyor; zira çatlak kemikler daha az ses iletiyor. “Bu konsepti alıp teknolojiyle geliştirerek, geleneksel röntgenlerden daha isabetli bir şekilde görüntüleme ve tanımlama yapabilseydik ne olurdu?” diye soruyor O’Brien.

FullSizeRender-600x800

FractureDx web sitesini ve konsept çalışma kanıtını gören Decision Resources Group analizcisi John Rizzo, “çatlağın boyutunu ölçümleyebilir mi?” diye sormuş.

Soruyu “Daha değil. Bu, sonraki nesle ait bir fikir. Sinyal işlemeyi kullanmadığımız birçok veri var. İleriki aşamalarda ‘evet bu çatlak bu noktadan şu noktaya kadar 3.5 cm’ diyebileceğiz” şeklinde cevaplıyor O’Brien.

Rizzo’ya göre, ürünün geliştirilmesindeki en büyük problemlerden biri de, varolan röntgen teknolojisinin zaten çok düşük maliyetli olması ve iyi çalışması. Bu yüzden, doktorları FractureDx kullanmaya ikna etmek oldukça zor.

Geliştirilen uygulamanın genel halk tarafından kullanılmaktan ziyade sıhhiye askerler, hemşireler ve atletizm antrenörleri tarafından benimseneceği de vurgulanan bir diğer konu.

Submit a Comment