Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Philips, Kandaki Oksijen Doygunluğunu Kamera ile Ölçmeyi Başardı

Philips, Kandaki Oksijen Doygunluğunu Kamera ile Ölçmeyi Başardı
Kubilay Han Uluerim

Royal Philips, kamera temelli gözlem teknolojisinin isabetli olarak temiz kandaki oksijen doygunluğunu (Spo2) ölçebildiğini duyurdu.

Philips’in açıklamasına göre, cihazı denemek için yapılan deneye 41 sağlıklı yetişkin katılmış. Teknolojinin çalışma prensibi ise, deneklerin alnından yansıyan ışığın değerlendirilmesine dayanıyor. Her kalp atışında mikro kızarıklıklara neden olan kardiovasküler basınç dalgaları yayan cihaz, sürekli olarak gözlem yapabiliyor. Bu değişiklikler insan gözüyle görülemezken Philips’in temassız gözlem algoritması bu değişimleri değerlendirerek nabız ölçümü yapıyor. Var olan değerlendirme yöntemleri, deriye yapıştırılan sensörler veya diğer cihazlar sayesinde hastanın vücuduyla direkt temas kurulmasını gerektirdiğinden, hassas deriye sahip hastalar olumsuz etkilenebiliyor. Bu problem, geliştirilen teknolojinin çıkış noktalarından birini temsil ediyor.

“Temassız gözlem yöntemleri, doktorların hastaların yaşamsal belirtilerini rahatsızlık vermeden ölçmeyi sağlıyor.” diyor Philips Hasta Bakım ve Gözlem Yöntemleri CEO’su Carla Kriwet.

 

Submit a Comment