Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

FriWalk Sayesinde Yürüyüş Problemleriniz Son Bulacak

FriWalk Sayesinde Yürüyüş Problemleriniz Son Bulacak
Kubilay Han Uluerim

Avrupa Komisyonu tarafından desteklenen bir grup Avrupalı araştırmacı ve Siemens, sensör ve tablet teknolojisini bir araya getirerek, yürüme zorluğu çeken yaşlılara ve hastalara yardım edecek akıllı bir yürüteç geliştiriyor. FriWalk (Friendly Robot Walker’ın kısaltması) adı verilen yürüteç, kalp ritmi ölçer ve detaylı yürüyüş analizi için kamera ve sensörlere sahip. Ek olarak, tablet arayüzü sayesinde aktivite koçluğu hizmeti de veriyor ve kullanıcıları “CyberPhysical Social Network” adı verilen bir ortamda iletişime geçiriyor.

Araştırmacılar cihazı şu anda İtalya, İngiltere ve İspanya’da 100 yaşlı ile test ediyorlar. Açıklanana göre, Avrupa Komisyonu’nun projeye verdiği miktar 4.3 milyon €.

Araştırmacıların belirttiğine göre, bir kişinin yürüme şeklini analiz etmek, ilerleyen yaşlarda ortaya çıkacak Alzheimer veya Parkinson gibi hastalıkları önceden tespit etmeye yardımcı olabilir. Fakat, şimdilik var olan testlerin oldukça zahmetli ve bazen tutarsız olduğu söyleniyor. FriWalk’un çalışma şekli sayesinde bu testlerin kolaylaşacağına inanılıyor. Bunun için, Friwalk’un sahip olduğu derinlik sensörleri, kameralar ve kullanıcının ayakkabısına yerleştirilen basınç sensörlerinin kullanılacağı vurgulanıyor.

Cihazın yaşlılar tarafından kullanımını kolaylaştırmak için üzerinde bir tablet de bulunuyor. Bu tablet, teknolojinin “arkadaş canlısı robot” kısmını temsil ediyor. Kullanıcılara alışkanlıkları ve tercihleriyle ilgili sorular sorarak, onlara değişik bedensel aktiviteler öneriyor. Kalp ritmi ölçer ve duygu tanıma teknolojisi sayesinde tespitler yapan cihaz, kişinin bedensel ve duygusal haline göre ayarlamalar yapabiliyor.

Projenin 2018 yılında biteceği öngörülüyor.

Submit a Comment