Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Gelecekte Hayatınız PHR-Rescue’ya Bağlı Olabilir

Gelecekte Hayatınız PHR-Rescue’ya Bağlı Olabilir
Kubilay Han Uluerim

Her hastaneye gittiğinizde aynı formları doldurarak zaman kaybetmek ve pek çok farklı kayıt girmek, tıbbi profilinizin düzenli olmaması ve ameliyatlarınızla ilgili detaylı bilgi için yanınızda rapor taşımak… Bunlar yakında tarihe karışacak problemlerinizden sadece birkaçı.

Amerikalı Newton Malerman tarafından geliştirilen PHR-Rescue projesi, aslında sadece taşınabilir özel bir flash bellekten ibaret. 6 senede 7 ameliyat geçiren Malerman, sağlıkla ilgili geçmişini düzene sokmakta kararlı birisi. En sık yaşadığı problemlerden bazılarının reçeteli ilaç isimlerini telaffuz edememek, daha önceki doktorlarının adlarını irtibat numaralarını unutmak, geçirdiği operasyonların teknik detaylarını bilmemek ve sürekli rapor doldurmaktan üşenmek olduğunu söylüyor Malerman.

Tasarlanan bu cihazın en önemli özelliği sizin bugüne kadarki bütün hastane faaliyetlerinizi kaydetmesi. Bu sayede her farklı doktor, çok çabuk bir şekilde bilgileriniz arasında tarama yapıyor, uzun testleri tekrar yapmadan, zaman ve paradan tasarruf ediliyor.

Özellikle kazalardan sonra baygın olan kişilerin taşıdığı flash belleklerin çabukça taranarak doğru müdahelenin yapılması planlanıyor. Teknolojinin bir diğer özelliği ise kişisel kimlik bilgilerinizi güvenceye alması. Bu tarz bilgilerin hastanelerden çalınması ve sahte kişilikler olarak farklı yerlerde kullanılması sorununun önüne geçmenin mümkün kılınacağı söyleniyor. Malerman’ın en büyük sorunu ise 84 yaşında olması ve projeyi yönetecek genç insanlara ihtiyaç duyması. Projenin Mart 2016 gibi bitmesi öngürülüyor.

 

Submit a Comment