Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Gelecekte Herkes Akıllı Kıyafet Giyecek

Gelecekte Herkes Akıllı Kıyafet Giyecek

| On 02, Jun 2015

softswitchBirçok farklı biyometrik sensörü olan giyilebilir teknolojilerin, gelecekte yalnızca bilekte değil, vücudumuzun çeşitli noktalarında da taşınabilecek olması kaçınılmaz bir gerçek. Yani bu da demek oluyor ki; şu anda bileğimizde taşıdığımıza bile şaşırdığımız giyilebilir teknoloji ürünlerinin sensörlerini, kıyafetlerimizin farklı noktalarında görmeye hazır olmalıyız.

Bir araştırma firması, bu değişimin on yıldan daha kısa bir süre içerisinde gerçekleşeceğine inanıyor. Tractica pazar araştırma firmasının yayınladığı bir rapora göre ise; tüketicilerin 2020 yılının sonuna kadar 10 milyon adetten fazla akıllı giysi satın alacağı söyleniyor.

Günümüzde kalp hızını, nefesi, nabzı, tansiyonu ölçen sporcu tişörtleri, şortları, çamaşırları ve çorapları mevcut fakat bu kıyafetlerin çoğu spor meraklılarına ya da profesyonel sporculara hitap eden atletik kıyafetler. Uzmanlar ve ürün geliştiricileri, günümüzdeki bu giyilebilir teknolojilerin, 20 yıl içerisinde atletik görünümlerinin yerini daha günlük bir tarza bırakacaklarını söylüyorlar.

softswitch

Temelde akıllı kıyafetlerle akıllı saatler ve bileklikler, aynı işleve sahip olacaklar. Tek farkları sadece bir aksesuar olarak değil günlük kıyafet olarak da kullanılabilecek olmaları. İki grup giyilebilir teknoloji de hem spor aktivitelerini hem de hayati fonksiyonların takibini yapabilecekler. Tractica’nın araştırmasının ilginç sonuçlarından biri de, 2013 yılında 3 milyon adet olan giyilebilir vücut sensörleri satışının, 2017 yılında piyasaya sürülecek bebek ve hamile monitörlerinin, saç bantlarının, duruş monitörlerinin ve 3D fitness aletlerinin satışa sunulmasıyla düşeceği, fakat 2020’de tekrar yükseleceği. Mobil sağlık teknolojilerinin önümüzdeki 5 yıl içerisinde geleceği konumu düşündükçe şimdi sahip olduğumuz teknolojilerin, bu yolda yalnızca birer başlangıç olduğunu anlamak hiç de zor değil.

 

Submit a Comment