Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Gerçek Hayatta Doktorsunuz, Ya Dijital Hayatta?

Gerçek Hayatta Doktorsunuz, Ya Dijital Hayatta?
Cantekin Çelik

Stewart Gandolf ve Lonnie Hirsch tarafından yazılan “Online tarafta “görünmez karakter” olmaktan yorulan doktorlar için arama motoru optimizasyonu stratejileri” başlıklı yazı; günümüzde arama motoru optimizasyonunun sağlık sektörü açısından ne kadar önemli olduğunu vurgulamaktadır.

Günümüzde hastalar doktora gitmeden önce Google, Yahoo gibi arama motorlarında gidecekleri doktorun ismini aratıp doktor hakkındaki profilleri ve daha önceki çalışmalarını inceleyerek fikir ediniyor. Arama yapanların %80’i karşısına çıkan ilk iki linkten aşağıya inmezken, çoğu ilk linki incelemeyi yeterli buluyor. Bu şu anlama geliyor ki, eğer hastanın karşısına çıkan ilk iki linkte iyi bir izlenim bırakmazsanız, daha hastayla tanışmadan onu kaybetmiş oluyorsunuz.

Arama Motoru Optimizasyonu, günümüzde çok fazla kullanılan, karmaşıklıktan uzak sadece birkaç tane püf noktası olan, profil ve çalışmalarınızın arama motorlarında üst seviyelerde çıkmasını sağlayacak bir stratejidir. AMO yöneticileri; sonuçları sıralamak için arama algoritmaları kurarak bu stratejiyi gerçekleştirirler.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
İnternetin yayılmaya başladığı ilk zamanlar internet kullanan doktor sayısı fazla olmasına rağmen bu yolla doktorlara ulaşım azdı, günümüzde ise internet üzerinden doktorlara ulaşım potansiyeli artmasına rağmen internet kullanan doktor sayısı azalmış bulunmakta. İnternetin kentsel alanda daha yaygın kullanılmasına rağmen, kırsal alanda çalışan doktorlara Web üzerinden ulaşan büyük bir hasta kitlesi var, ve yine kırsal bölgelerde çalışan doktorlar gelirlerinin bir çoğunu Web üzerinden ulaşan hastalarından elde ettiklerini belirtmekte. Hastaların arama yapmalarının nedenleri arasında; hastalıkların yüksek riskli, korkutucu veya pahalı olmaları yer almaktadır. Hastalar sıklıkla interneti durum analizi yapmak için kullanıyorlar, bu yüzden doktorları ziyarete gelmeden önce internet üzerinden kontrol ediyorlar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ne kadar iyi bir siteniz olursa olsun, doğru arama motoru optimizasyonu stratejileri kullanılmazsa hastalar size ulaşamayacaktır. Doğru stratejileri kurarken dikkat edilmesi gereken bazı kurallar vardır. İnternet ortamında her şey kelimeler üzerine kuruludur. Stratejinizi oluştururken bir hasta gibi düşünüp onların arama yaparken seçebileceği doğru kelimelerden bir liste meydana getirirseniz, size daha kolay ulaşılmasını sağlamış olursunuz. Mesela, günümüzde diş doktoruna gidecek olan bir hasta arama yaparken; “kanal tedavisi”, “implant”, “kaplama diş” gibi kelimeleri çok kullanmaktadır. Siz de bu kelimeleri kullanırsanız yüzbinlerce seçenek arasında yükselmeniz kolaylaşır.

Bir diğer küçük ama önemli nokta ise internet sayfasının dizaynının dikkat çekici, hastaları etkisi altına alacağı bir özelliğinin olmasıdır. Araştırmalar gösteriyor ki, ne kadar çok video koyulursa, görsel çalışmalara yer verilirse ve doktorlarla irtibata geçilebilecek bir platform oluşturulursa hastaların o kadar dikkatini çekip, sizinle irtibata geçmeleri için motive edebiliyorsunuz. Bu da ziyaretçi trafiğinin artmasını sağlayan faktörlerden biridir. Bir çok arama motoru en büyük değerlendirmeyi içeriğin başlığıyla gerçekleştirir. Eğer içerik oluştururken etkileyici ve güzel başlıklar kullanırsanız, konuyla ilgili doktorlar arandığında üst sıralarda çıkma olasılığınız da yüksek olacaktır. Optimizasyon tekniğinizde farklılık yaratmak için elde etmiş olduğunuz başarıları, kişisel özelliklerinizi, hatta muayenehanenizin konumunu bile kullanmalısınız. Bir diğer teknik ise sitenizde konunuz ve uzmanlığınızla alakalı değişik ve çok sayıda link bulundurmak. Bu linkler arama motorlarında arandıklarında sizin sayfanızda da yer aldıkları için, sizin sayfanız da arama sonuçlarında bulunacaktır.

Sonuç olarak gerçek hayatta başarılı bir doktorsanız, bunu dijital alanda da sürdürmeniz, doğru hastaların size kolayca ulaşmasını sağlayacaktır.

Submit a Comment