Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Giyilebilir Cihaz Teknolojisinin, Pazarlama Trendinizi Değiştirmesi İçin 4 Yol

Giyilebilir Cihaz Teknolojisinin, Pazarlama Trendinizi Değiştirmesi İçin 4 Yol
Ceren Gülpınar

Giderek yaygınlaşması beklenen, giyilebilir cihaz teknolojisinin pazarlama trendleri de, geleneksel pazarlamalardan farklılık gösterecektir. İşte, giyilebilir cihaz teknolojisinin, egemenliğinize öncülük edebilecek pazarlama stratejilerini değiştirirken izlediği dört önemli yol:

AndroidWear

  • Yakın Pazarlama:

Bilgisayar arayüz tasarımcısı Matias Duarte, giyilebilir cihazları tasarımından pazarlanmasına kadar ele aldığı konuşmasında, çok önemli bilgiler verdi. Android Wear‘ın açıklandığı sırada, Duarte, belirli zamanlarda kullanıcılara yardımcı olacak küçük, ancak güçlü bilgiler veren, devrim niteliğindeki “tam zamanında” bildirimlerin kullanımı hakkında konuştu. Bu durumun Google için yalnızca, “Uçuş gecikmeleri ve saat değişiklikleriyle ilgili kullanıcıları uyarma” anlamına geldiğini söyledi. Apple‘ın iBeacon teknolojisinde de olduğu gibi, konum bazlı pazarlamanın, geleneksel mobil cihazlarda da ilgi çekmeye başladığını vurguladı.

Tüketiciler, gelecek günlerde mağaza önlerinde yürürken, ürünle ilgili bilgi, yorum ya da ürünlere dayalı promosyon imkanlarına sahip olabilecek. Böylelikle, giyilebilir ürünlerin seri üretime taşınması ve giyilebilir cihaz deneyimlerinin geliştirilmesine yönelik ilk adımlar atılmış olacaktır. Tüketicilerin bulunduğu konuma özgü görüntüleyebilecekleri içeriklerin oluşturulmasıyla, pazarlama varsayımları ortadan kalkacaktır. Bununla birlikte giyilebilir aksesuarların tanıtımıyla zamanında içerik görüntüleme, zahmetsiz bir şekilde kullanıcılara sunulacaktır.

  •  Kişiselleştirilmiş sağlık içerikleri:

Şirketiniz tıbbi pazarda değilse, sağlık izleme uygulamaları herhangi bir dalganın oluşmasına sebebiyet vermiyor demektir. Ancak, bu durum giderek verimli bir zeminin oluşması için çeşitli fırsatlar oluşturabilir. Gelecek sonbaharda, Apple ve Google’ın uygulama geliştiriciler için sağlık kitleri içeren son güncelleştirmeleri piyasaya çıkacak. Daha önceki sağlık uygulamaları, veri izlemek için analitik standartlar altında birleştirilecek; böylelikle sağlık profillerinin gelişimi sağlanacak.

Pazarlama uzmanları için, sağlık uygulama stratejilerini öngörmek mümkün hale gelecek. SmartWatch‘la ilgili söylenenlere göre, ağırlık, uyku hatta ter miktarını izleme, pazarlama alanı için büyük veri kaynağı olarak görülmektedir. İnsanlar kendileriyle ilgili bir sağlık problemi fark ettikleri zaman, onlara sizin sunduğunuz çözümün, bir sonraki keşifleri olacağının garantisini verebileceksiniz.

giyilebilir cihaz

  • Mobil ödeme:

Giyilebilir cihazların elektronik cüzdanları yaygınlaştırmaları için, müşteri ürünü satın almaya giderken ödeme noktasına yöneldiğinde, içeriğin müşteri cüzdanına gönderilmesini sağlayacak yeni pazarlama kanalları açılacaktır. Bu durum, kupon ya da satış konusunda hatırlama sıkıntısı çeken insanların muhtemel hatalarını en aza indirmeyi sağlayacaktır.

  •  Büyüme:

Giyilebilir cihazların, geleneksel cihazlar tarafından sahip olamayacağı bir kozu vardır: Esneklik.

Akıllı saatler ve gözlükler, seçenekleri artırmak için doğru fırsatlara sahiptir. Rahatsız edici olmayan bu durum, kullanıcıların kendi rutinleri içinde görülecektir. Bu düşünceyle, içerik pazarlama yalnızca bir hedef olmayacak, cihazın belirli bir düzen içerisindeki etkisi en üst seviyeye çıkartılacaktır. Örneğin, kullanıcı bir ürünün, kendisine nasıl yararı dokunacağına karar veremediği zamanlarda, cihaz bazı unsurlar, konumlar ve eylemlerin görünüme girmesiyle, ürün hakkında Google Glass üzerinden bilgilendirici içerikler sunabilecek.

Bu fikirlerin çoğunun hayata geçmesi, aylar hatta yıllar sürebilir. Ancak bugün kullandığımız dokunmatik ekran teknolojileri de, geçmişin hayata geçmesi zor görünen teknolojileri arasında yer alıyordu. Bu da demek oluyor ki, yeniliklerin hayata geçmesi uzun zaman alacak olsa da, sonuçların görülmesi muhtemeldir.

Submit a Comment