Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Facebook Yeni Haber Akışı Sistemi

Facebook Yeni Haber Akışı Sistemi
Buğrahan Ceylan

7 Mart Perşembe günü Facebook haber akışı dizaynında büyük bir değişiklik yapacağını duyurdu. Bildiğiniz üzere haber akışı Facebook için en önemli özellik ve neredeyse tüm paylaşımlar bu akış üzerinden gerçekleşiyor. Bu gelişmelerin sağlık sektöründe sosyal medya faaliyetlerini ne şekilde değiştirebileceğini inceleyeceğiz.

Yapılan duyuruda Facebook, haber akışı sisteminin daha çok bir ‘kişisel gazete’ formatında olacağını belirtti. Her kullanıcı için farklı kategorilerde içeriklerin çıkması da yapılacak olan değişikliklerin içerisinde bulunmakta. Facebook’a göre, yapılan bu değişiklikler haber akışında çıkacak olan bilgiler üzerinde daha çok kontrol sahibi olmak isteyen kullanıcıların talepleri doğrultusunda yapıldı. Kullanıcılar bu yeni tasarım sayesinde haber akışlarında ne çıkacağı ile ilgili daha çok seçme şansı ve farklı türde filtrelere sahip olmuş olacak.

Facebook ekibi yeni haber akışıyla birlikte kullanıcıların çok daha zengin içeriklere çok daha az karmaşıklıkla ulaşabileceklerinin garantisini veriyor. Facebook ana sayfasının sağ tarafında bulunan genel haber akışı bu düzenlemeden sonra üst kısımda bulunacak ve belli kategorilere ayrılmış olarak duracak. Bu sayede kullanıcılar belli içeriklere ulaşmakta kolaylık yaşayacaklar. Facebook ekibi ayrıca bu yeni düzenleme sayesinde, eski tarihli bile olsa aynı haberlerin kısır bir döngü içerisinde ana sayfada gözükmesi problemini de çözeceklerini söylediler.

Mobil tasarımlardan ilham alınan bu yeni şablonlar tablet bilgisayar, cep telefonları ve masaüstü düzenlerde birbirleriyle neredeyse aynı görünümde olacaklar.

Yeni sisteminin sağlık kurumlarına etkisi:

Çoğu standart kullanıcı ne kadar az değişiklik olursa Facebook kullanımında o kadar memnun kalmakta , dolayısıyla bu kullanıcılar yapılacak değişikliklerden mutlu olmayabilirler. Ama yeni tasarım özellikle sağlık kurumları için büyük önem taşıyabilirler.

İşte sağlık kurumlarının yeni Facebook tasarımında dikkat etmesi gerekenler:

1-Görsellere çok daha fazla dikkat etmek gerekebilir:

Yeni tasarım, fotoğraf albümlerinin çok daha detaylı bir şekilde görüntülenmesini sağlayacak. Bu yeni gelişme, sık görsel ve video paylaşımı yapan firmalar için bir fırsat haline gelebilir. Aynı şekilde daha önce görsel iletişime önem vermeyen firmalar ise bu gelişimden faydalanıp yaklaşımlarını değiştirme ihtiyacı hissedebilirler.

2-Yeni filtreleme özellikleri sayesinde görsellerin kalitesini ayarlamak daha önemli olacak:

Kullanıcılar genellikle haber akışı ayarlarını yaparken ‘tüm arkadaşlar’ seçeneğini işaretliyorlar. Bu seçenek arkadaş listenizde olan biten yenilikleri genel hatlarıyla görmenizi sağlıyor. Kullanıcı tarafından beğenilen sayfaların içeriklerini ise –eğer bu seçenek seçili ise- bir sonraki önem sırasına indirgiyor. Yani bu sayfaların gönderileri içeriklerine göre ayrı kategorilere girmiş oluyor. Şöyle ki gönderilen içerikte resim varsa, yeni sistemde haber akışı arayüzünün içerisinde yalnızca fotoğraflar kısmında gözüküyor. Bu yenilikler dolayısıyla, firmaların sayfalarında daha kaliteli ve değerli içerikler paylaşması, standart kullanıcıların ayarlarını gözden geçirmelerine sebep olabilir.

3-“Beğeniler” daha fazla etkileşim oranı sağlayacak, profil ve kapak fotoğrafları önemini arttıracak:

Yeni arayüz yapılandırmasında kullanıcılar bir sayfayı beğendikleri  zaman, bu gelişme haber akışının sağ tarafında tüm ayrıntılarıyla beraber gözükecek. Daha önce bu tarz ‘arkadaşların’ beğeni haberleri yalnızca yazı ile bildirilmekteydi.  Bu yüzden yeni görünüm için değiştireceğiniz profil ve kapak fotoğrafları çok daha fazla kişi tarafından görüntülenebilecek.

4-Facebook reklamlarının yeni görüntüsü olacak:

Bu yeni tasarımın reklam verenler için yapıldığına neredeyse hiç şüphe yok gibi görünüyor.  Reklam veren sayfaların gönderileri genellikle daha küçük alanlar içerisinde gösterilmekteydi. Oysa yeni haber akışı içerisinde çok daha fazla yer kaplayacaklar gibi gözüküyor.Yüksek çözünürlüklü ve kalitede resim ya da video paylaşan reklam verenler için iyi bir fırsat. Kesin olmamakla birlikte oluşabilecek bir dezavantaj ise, bu gelişmelere bağlı olarak reklam maliyetlerinin daha fazla olabilmesi.

Yeni Facebook düzenlemesi içerisinde dikkat edilmesi gereken pek çok yenilik geliyor. Özetle tekrar bahsetmek gerekirse yeni haber akışı sistemi görsel öğelere çok daha fazla önem verecek.  Bu değişikliği iyi kullanabilmek ve sağlık kurumlarının sayfalarını bu sisteme uyarlamaları farkındalık yaratmak için oldukça yararlı olacaktır.

 

 

 

Submit a Comment