Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Afrika’da Çocuk Ölümlerine Mobil Müdahale: LIFE

Afrika’da Çocuk Ölümlerine Mobil Müdahale: LIFE
Kubilay Han Uluerim

Her yıl Afrika’da, 470.000 bebek doğduğu gün ölüyor. Bu duruma müdahale etmek için Kenya ve Birleşik Krallık’tan bir grup doktorun, bütün Afrika’daki doktorları eğitmek amacıyla akıllı telefonlar için geliştirdiği bir uygulama var.

Senaryo tabanlı bir oyun platformu olan Life-saving Instruction for Emergencies (LIFE), içerdiği ufak oyunlar sayesinde, sağlık personellerinin acil durumlarda, tanım ve müdahale konusunda eğitilmesini sağlıyor. Bu sayede yeni doğan bebeklerin, hayati tehlikeyi atlatması mümkün kılınıyor. Oxford University Department of Tropical Medicine’den Prof. Mike English ”Yüz yüze çalışmayla, 2.5 milyonluk Afrika sağlık personellerinin sadece bir kısmına erişebildik. Herkesin istediği zaman erişebildiği, yeni doğan bebekleri kurtarmak için temel bilgileri öğreten bir sisteme ihtiyacımız var. LIFE platformuyla bunu hedefliyoruz.” diyor.

Projenin arkasındaki ekip, OxReach Hubbub üzerinden yürüttüğü kitle fonlama kampanyası sayesinde 100,000£ toplamayı amaçlıyor. Ekip, toplanan parayla, üç boyutlu hastane ortamında bir simülasyon geliştirmek istiyor. Hatta işi daha da ilerletip, simülasyonu HTC Vive VR gibi sanal gerçeklik sistemleriyle de uyumlu bir hâle getirmeyi düşünüyorlar. Bu sayede, sağlık personellerinin her yaştan her hastaya, acil durumlarda müdahale etmeyi öğrenmesi kolaylaşacak. LIFE’ın tanıtım videosunu buradan izleyebilirsiniz.

Submit a Comment