Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

GlaxoSmithKline Mobil Uygulama ile Eklem İltihabı Araştırması Yapacak

GlaxoSmithKline Mobil Uygulama ile Eklem İltihabı Araştırması Yapacak
Kubilay Han Uluerim

GlaxoSmithKline, önceden Buzzfeed’e verdiği röportajda bahsedilen üzerinde çalıştığı yazılımı bitirerek ResearchKit için uygulama geliştiren ve araştırma yapan ilk ilaç şirketi oldu. Eklem iltihaplanması üzerine yapılan bu araştırmaya Patient Rheumatoid Arthritis Data in the Real World (PARADE) adı verildi.

 

“Apple’ın Researchkit’ini kendi sektörümüzde araştırma için kullanan ilk şirketiz. Bu sefer, bir hastanın rahatsızlığının günlük hayata nasıl etki ettiğini araştırıyoruz. Şu anda bir ilaç denemiyoruz. İlaçların geliştirilme aşaması gerçek hastaların fikirlerini ve sağlık hedeflerini araştırmamıza dahil ettiğimizde başlar. Bu bilgi, hastaların hayatlarını farklı şekillerde etkileyen eklem iltihabı hakkında toplamayı umduğumuz bilginin ta kendisi.”

-GlaxoSmithKline

 

GSK Hero

GSK, bu araştırma süresince 300 eklem iltihabı hastasının geliştirilen uygulamayı indirmesini bekliyor; sensör ve anket kullanarak eklem ağrıları, halsizlik, ruh hali, faaliyet durumu ve yaşam kalitesi hakkında bilgi edinmek istiyor. Firmanın açıkladığına göre; katılımcı sayısı 300 ile sınırlı olmamasına rağmen 12 haftalık kısa araştırma süresi boyunca katılabilecek tahmini kişi sayısı bu.

Bloomberg‘in resmi açıklamasına göre ise deneklerin telefonlarındaki hareket sensörü sayesinde çeşitli bilek egzersizleri verilecek ve bu veriler GSK’in hareket kabiliyeti değerlendirme standartlarını belirlemesine yardım edecek. GSK bu tip özelliklerin uygulamaya eklenmesi için Medidata ve Possible Mobile ile çalışıyor.

Uygulama tabanlı anketler sayesinde eklem iltihabı hakkında çok şey öğrenebileceğimiz aşikâr. Özellikle bu ay başlarında haberini yaptığımız Pfizer’in sponsor olduğu Brigham and Women’s Hospital’ın yaptığı deneyde de bunu görüyoruz.

Submit a Comment