Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

İnternet Dünyasında Kadın Sağlığı

İnternet Dünyasında Kadın Sağlığı
Buğrahan Ceylan

Kadın sağlığı hakkında en güncel haber ve bilgileri edinebileceğiniz bazı “haber kaynakları” aşağıdaki gibidir:

1- Medical News Today – Women’s Health / Gynecology News

Kadın sağlığı ile ilgili en son gelişmeleri sunan Medical News Today aracılığıyla  aynı zamanda akademik makalelere de ulaşabilirsiniz. 2 milyon tekil ziyaretçi sayısıyla popüler bir bilgi kaynağıdır.

2- ScienceDaily- Women’s Health News

İnternet dünyasındaki bilimsel gelişmeleri yayan en ünlü web sitelerinden biri olan ScienceDaily, ayda 3 milyon web site ziyaretçisi ve 15 milyon sayfa görüntülenmesine sahiptir

3- Medscape –  Ob/Gyn and Women’s Health

Medscape doktorlara, alanında uzman sağlık profesyonellerine hizmet veren, web dünyasındaki en güçlü ve güvenilir kaynakları sunan bir araçtır. Bir seferliğe mahsus olarak kolay bir üyelik sistemi ile çalışan Medscape, kullanıcının profiline göre en önemli gördüğü haberleri yayınlayabilmektedir.

 

4- MedLine Plus – Women’s Health

MedLine Plus, okuyucularının her türlü sağlık sorularına cevap verebilmesi için düzenli olarak güncellenmektedir.

5- WebMD – Women’s Health

Kadın sağlığı ile ilişkin pek çok bilgi içeren bu haber kaynağı, pek çok farklı alt konu başlığı hakkında  da yararlı bilgiler bulundurmaktadır.

6- Mayo Clinic- Women’s Health

Mayo Clinic, kar amacı gütmeyen ve her türlü sağlık problemine karşı uygulanan tedavi ve teşhis süreçleri hakkında okuyucuları ile bilgi paylaşımı yapan bir haber kaynağıdır

7- The Medical News – Women’s Health News

Tüm dünyadan en son medikal gelişmeleri toplayarak okuyucularına sunan bir haber kaynağıdır

8- Netdoctor – Women’s Health 

Sağlık uzmanları ile hastalar arasındaki engellerden biri haline gelmiş olan tıp dili bariyerini kaldırmayı hedefleyen Netdoctor.com, medikal bilgilerin anlaşılabilir bir dille olması için çaba harcamaktadır.

9- Heatlh24 – Women’s Health

Health24 içerikleri, okuyucularını kendi sağlık kontrolleri konusunda bilinçlendirmek amacıyla üretilmektedir. Oldukça geniş bir konu yelpazesi bulunan haber kaynağı, kadın sağlığı  ile ilgili de oldukça özgün ve faydalı kaynakları sunmaktadır.

10 – About.com – Women’s Health

Kadınlara özgü hastalıklar ile ilgili pek çok konu başlığını içinde bulunduran About.com, diğer hastalıkların kadınlardaki etkilerini hakkında da bilgilendirme yapmaktadır.

11- Everyday Health – Women’s Health

Everyday Health özellikle sağlık durumları için günlük kontrol yapması gereken ve bu sağlık kontrolleri ile alakalı soruları olan kullanıcılar için hazırlanmış bir web sitesidir. Kullanıcılar, edindikleri bilgiler sayesinde sağlıklı kalabilmenin kolay noktalarını elde edebilmektedir.

 

Blog sayfaları:

İnternet aracılığıyla bilgi almak dendiği zaman, belli konulara yönelmiş olan blog sayfalarını asla göz ardı etmemek gerekir. Kadın sağlığı  ile ilgili yararlı bilgiler sunan blog sayfalarından birkaç örnek sunmak gerekirse;

1- Women’s Health News

Rachel Walden tarafından hazırlanan bu blog sayfası, kadın sağlığı ve ilgili her türlü konuda bilgilendirme yapabilmek amacıyla açılmıştır.

2- Our Bodies Ourselves Blog

Kadın sağlığı ve cinselliği hakkında güncel medikal bilgi sunan bu blog sayfası, sağlık konularını aynı zamanda insan hakları çerçevesinde incelemektedir.

3- Healthy Women – womenTalk blogs

Uzun yıllardır kadın sağlığı konusunda bilgilendirme yapan bu blog sayfası şimdiye kadar kullanıcılardan gelen pek çok soruyu cevaplandırmıştır. Yüzlerce farklı konu başlığına sahiptir.

 

4- The Well- Timed Period

Kadınların döngüsel periyotları hakkında pek çok yararlı bilgi sunan sayfa 2006 yılında en iyi medikal weblog ödülüne aday gösterilmişti.

5- WebMd Experts Blogs – Below the Belt: Women’s Health

Jane Harrison tarafından hazırlanan bu blog sayfası aynı zamanda WebMd bünyesinde bulunmaktadır.

6- Health Aging For Women

40 ve üzeri yaş kadınlar için sağlıklı kalma bilgileri sunan bir blogtur.

7- Women with Cancer

Kanser hastalığı ile mücadele eden kadınlara destek olmak ve bilgi paylaşımını sağlamak amacıyla kuruşmuş bir blog sayfasıdır.

 

Podcast Yayınları:

Türkiye’deki pek çok kullanıcının ismini duyduğu fakat kullanım oranının hala çok yüksek olmadığı Podcast’ler ise aslında oldukça değerli ve pratik kullanımlı bir kaynak türüdür. Çoğunlukla dizi halindeki dijital medya ürünlerinin (radyo programları, videolar) internet üzerinden –genellikle feed (besleme) yoluyla- bilgisayar ve taşınabilir cihazlara indirilebilecek şekilde yayınlanmasına “Podcast” denmektedir. 2000’li yıllarda “iPod” sözcüğündeki “pod” (küçük kapsül) ve “broadcast” sözcüklerinden oluşturulmuştur. Aşağıda kadın sağlığı ile ilgili bilgilerin bulunduğu podcast yayınlarını bulabilirsiniz.

 

1- MUSC Health Audio Podcasts

Akademik olarak medikal araştırmaları sunan MUSC Health, kadın sağlığı  ile ilgili gelişmeleri ve tartışmaları bu podcast yayınında abonelerine sunuyor.

2- CDC- Women’s Health Podcasts

Centers for Disease Control and Prevention tarafından hazırlanan bu podcast yayını, kadın sağlığı konusunda bilgi,ipucu ve son araştırmaları sunmaktadır.

3- Mayo Clinic

Mayo Clinic’in kadın sağlığı konusunda hazırlamış olduğu bir blog sayasıdır.

İnternet Toplulukları:

Sağlık bilgisi edinmenin günümüzde en etkili yollarından biri de çevrimiçi platformlara katılarak hem sağlık uzmanlarından hem de daha önce aynı rahatsızlığı geçirmiş olan hastalardan bilgi alışverişi yapmaktır. Aşağıda, kadın sağlığı ile ilgili açılmış çevrimiçi platformları ve Facebook gruplarını bulabilirsiniz.

1- Healthcommunities.com – Women’s Health Channel

Kadın sağlığı başlığı altında pek çok farklı konuya değinen ve kullanıcılarının kendi hikayelerini paylaşmalarına izin veren bir çevrimiçi topluluktur.

 

2- Womens- Health.com

Kadın sağlığı hakkında bilgi paylaşımının yapıldığı en büyük çevrimiçi topluluklardan biridir.

3- MedHelp Women’s Health Community

MedHelp web sitesi, aynı tecrübeleri paylaşmış kişileri bir araya getirmeye amaçlayan bir platformdur. Yaklaşık 5.5 milyon kişiyi kendi sağlık kontrollerinde daha etkili olmaları için cesaretlendiren MedHelp, kadın sağlığı konusunda da değerli bilgileri paylaşmaktadır.

4- About.com Women’s Health Forum

Kadın sağlığı konusunda insanların sayfaya gelerek bilgi alışverişi yapmalarını amaçlayan bir forumdur.

5- eHealthForum – Women’s Health Forum

Hastalar ile sağlık uzmanlarının aynı platform üzerinde bir araya gelerek kadın sağlığı ile ilgili bilgi alıverişinin yapıldığı bir platformdur

6- Everyday Health – Women’s Health Community

Everyday Health özellikle sağlık durumları için günlük kontrol yapması gereken ve bu sağlık kontrolleri ile alakalı soruları olan kullanıcılar için hazırlanmış bir web sitesidir. Kullanıcılar, edindikleri bilgiler sayesinde sağlıklı kalabilmenin kolay noktalarını elde edebilmektedir.

7- Inspire- Women’s Health Community

Kadın sağlığı  ile ilgili problemleri ve soruları olan kullanıcılar bir araya getirerek bilgi paylaşımını amaçlayan çevrimiçi bir platformdur.

Twitter

Sırada ise önemli sosyal medya kanallarından bir tanesi olan Twitter var. Günümüzde sağlık uzmanlarının belli konuları tartışmak amacıyla Twitter’ı kullanmalarında oldukça fazla sebep bulunmaktadır. Twitter’ın bu konudaki avantajları hakkında bilgi edinmek isterseniz bu yazımızı tıklayabilirsiniz.

Yazımızın bu kısmında, kadın sağlığı alanındaki güncellemeleri ve gelişmeleri paylaşan ve tartışan bazı hesaplar bulunmaktadır.

Kadın sağlığı ile ilgili Twitter’da en çok tweet atan sağlık profesyonelleri ise;

YouTube

1- International Women’s Health Coalition

2- Empowher – Women’s Health Online

3- The Center for Young Womens Health

4- The Society for Women’s Health Research

5- Women’s Wellness and Integrated Social Health

Kadın Sağlığı İle İlgili Hazırlanmış Slayt Gösterileri:


 

 

 

 

 

Submit a Comment