Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Google Fit ve Apple HealthKit Çekişmesi: Önemli Olan Özellik Mi Marka Mı?

Google Fit ve Apple HealthKit Çekişmesi:  Önemli Olan Özellik Mi Marka Mı?
Çağla Akın

Sağlığı korumak ve zinde kalmak bugün teknoloji ile daha kolay bir hale geldi. Kişinin yaşam tarzını düzeltmesi ve çeşitli hastalıklardan korunması adına, teknoloji hızla gelişiyor.

Akıllı telefonların gelişi ile, iOS ve Android cihazlar için bir çok sağlık uygulaması ortaya çıktı. Peki tüm sağlık uygulamaları eşit mi? Apple sağlıklarını kontrol etme konusunda insanlara Google’dan daha fazla mı yardımcı oluyor?

Apple HealthKit ve Google Fit; Android ve iOS cihazlarda sağlık uygulamalarını yöneteceğiniz platformlardır. Fakat, ikisinin de hedefi aynı iken bu hedefe ulaşmak için tercih ettikleri yollar farklıdır.

Yeni başlayanlar için HealthKit, Apple’ın uygulamalarında verileri derler ve o anki şartlara en uygun uygulamayı size sunar.

Ayrıca giyilebilir cihazların popülaritesinin de artmasıyla birlikte, HealthKit de Apple Watch ile bağlantı kurabilecek, Fit ise Google’ın bağlantılarıyla veri transferi yapabilecek.

Gizlilik konusunda ise daha önce Google kullanıcının izni olmadan hiçbir bilginin paylaşılmayacağını, Apple da bütün verileri iCloud’da saklayacağını söylemişti.

Öyleyse insanların kafasında tek bir soru kalıyor; hangisini almalı?

Her ikisi de kazanç sağlar fakat bu kazanç kişinin düzenli olarak kullandığı cihaz türüne göre belirlenir. Eğer iPhone’ları varsa HealthKit’e ulaşabilirler. Ama eğer Android bir cihaz kullanıyorlarsa muhtemelen en ileri düzey olarak Fit’i kullanabileceklerdir. Sağlık uygulamaları tam anlamıyla yaygınlaşmaya başladığında Android cihazlardan iOS’a ya da tersine bir geçiş söz konusu olmayacak. Bir sağlık uygulamasının hem iOS hem de Android versiyonu olacak ve işletim sistemi değiştirmeye ihtiyaç duymaksızın kullanılabilecek. Ama bu söz konusu olmasa dahi, şu anda her iki sistem için de seçim yapabilecek kadar yeterli sağlık uygulamaları mevcuttur.

Apple ve Google önceki yıl platformlarında sağlık alanında bir yarışa girişeceklerini ve bu yönde kendilerini hazırladıklarını duyurdular. HealthKit iOS 8 ile piyasaya sürüleceği için Fit’in bir adım önünde olma fırsatı varken ne yazık ki bir hata oluştuğu için engellendi. Bunun sonucunda HealthKit ile oluşturulan uygulamalar da bloke edilmiş oldu. Ama Apple, platformun eylül ayının sonuna kadar hazır olacağını belirtti. Bunun yanında Google tarafından ağustosta geliştirici önizlemesi yayımlanan Fit SDK hala bir ilerleme kat etmiş değil.

Submit a Comment