Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Giyilebilir Teknoloji Sağlık Bakımını Değiştirecek mi?

Giyilebilir Teknoloji Sağlık Bakımını Değiştirecek mi?
Çağla Akın

Giyilebilir teknoloji ürünleri(akıllı saat, adım sayar vb.) son yıllarda sporcular ve eğitmenler için popüler aksesuarlar haline geldi. Özellikle bileklikler kalori ölçümünde ve yürünülen mesafeyi hesaplamada sporculara büyük kolaylık sağlıyor. Ancak bu aksesuarlar “giyilebilir teknoloji” olarak adlandırıldıklarında sağlık sektöründe heyecana neden oluyor.

Fizik Tedavi Doktoru Dr. R. Bob Duggan, giyilebilir teknolojinin sağlık sektörüne tahmin edilenden daha çok faydalı olacağını düşünüyor ve aynı zamanda kullanan hastalarından olumlu yorumlar duyduğunu ifade ediyor. Dr. Duggan: “Hastaların kendi kan şekeri değerlerini kendilerinin ölçmesi ve bunu istedikleri zaman doktorlarıyla paylaşabilmeleri gerçekten muhteşem olacak.” diyerek giyilebilir teknolojinin tıbba gerçekten de ne kadar faydalı olacağının altını çiziyor.

Teknoloji devleri Apple, Samsung ve Google da giyilebilir teknoloji ürünleri üretmeye başlayıp sağlık sektöründe de adlarından bahsettirmek için adeta milyon dolarlar harcıyorlar. Bu da aynı zamanda bir rekabet ortamı yaratıyor.

Bu rekabet ortamı insanlar içinde de doğuyor. İnsanlar yeni çıkan ürünleri hemen almak için birbirleriyle yarışmaktalar. Fakat, danışmanlık firması Endeavour Partners tarafından yapılan bir anketten akıllı giyilebilir cihazlar alındıktan 6-12 ay sonra kullanıcıların %34’ü tarafından kullanılmaktan vazgeçileceği sonucu çıktı.

 

Submit a Comment