Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Google Glass’a Numaralı Gözlükler İçin Farklı Çerçeve Olanakları Geliyor

Google Glass’a Numaralı Gözlükler İçin Farklı Çerçeve Olanakları Geliyor
Buğrahan Ceylan

Google’ın 2013 yılında ses getiren cihazı Glass, bilindiği üzere yalnızca belli kişilere deneme amacıyla verilmişti. Bu yıl ise bu cihazlar piyasaya çıkarılacak ve isteyen herkes tarafından satın alınıp kullanılabilecek.

Resim, video ve incelemelerden gördüğümüz üzere Glass hali hazırda kendine has bir çerçeve ile geliyor. Fakat cihazın satışının başlamasıyla birlikte farklı durumlar da ortaya çıkacaktır. Örneğin, gözlük kullanan tüketicilerin cihazı nasıl kullanabileceği gibi. Bu duruma uygun ilk çözüm ise A.B.D.’de büyük bir sağlık sigortası sağlayıcısı VSP Global’den geldi. Şirket gözlük kullanıcılarına, Google Glass ile birlikte kullanılabilecek özel çerçeve ve camlar üretecek. Bu sayede Glass’ın kullanım kolaylığı ve oranı da artmış olacak.

Google-glass-VSP

Teknoloji devi Google ve sağlık sigorta şireti VSP Global aynı zamanda işbirliği içinde hareket ederek optometristlere Google Glass’ın hazırlanacak olan özel çerçeve ve camlara nasıl entegre edileceğini öğretecek. Bu tasarımda en önemli olan şey, kişinin yüzüne cihazın rahatsız etmeyecek şekilde uyması olarak görülüyor.

Daha önce bu kaynakta da bahsedildiği gibi Google Glass gibi giyilebilir cihazlar aslında teknoloji şirketleri için büyük bir uğraş. Çünkü bu cihazların yalnızca işlevsellik ve donanımsal özellikleri değil aynı zamanda tasarımları ve şıklıkları da en önemli özelliklerindendir. Kullanıcılar dış görünüşlerine direkt etki eden cihazlarda en fazla tasarımlara dikkat etmektedir.

İlk seferde Google Glass tasarımcıları cihaz için 4 farklı çerçeve üretmişlerdi. Fakat bu yıl Glass’ın piyasaya çıkması ile birlikte 2 yeni çerçeve daha yapılacağı duyuruldu. Çerçeveler hariç ise, kullanıcılar renk ve tip dahil 40 farklı seçeneğe sahip olacaklar.

Submit a Comment