Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Google Ölümsüzlüğün Sırrını Çözecek mi?

Google Ölümsüzlüğün Sırrını Çözecek mi?
Ebru Demirok

Günümüzde hastalıklarla ilgili haber almaya artık o kadar aşinayız ki. Hal böyle olunca da sık sık sorguladığımız şeylerin başında ‘sağlıklı yaşama’ ve ‘yaşlılık’ geliyor. Aklımıza düşen her sorunun cevabını öğrenmek için hemen Google’a danışıyoruz.

Artık Google, sağlık alanında da hizmet sunacağının bilgisini vererek imdadımıza yetişiyor. Bu zamana kadarki en iddialı girişim olduğu ise aşikar. Google’ın kurmaya karar verdiği Calico (California Life Company) isimli şirket ile yaşa bağlı hastalıklarla ilgili araştırmalar yapılacak. Bu girişimin başında ise Apple ve Genentech‘in yöneticisi Arthur Levinson yer alacak.

Calico, bu işe girişirken küçük ama emin adımlar atma taraftarı. Şirketin hedefi ise, gelişen yeni teknolojiler yardımlarıyla hastalıklara meydana okumak ve insanların ömrünü uzatmak. Yaşlanmanın yavaşlatılarak, insan vücudunun dayanıklılığını ve sağlığını koruyabileceği tahmin edilmektedir. Birçok bilim adamı ve genetik araştırmacı ise; yaşlılığın, bedendeki fiziksel değişim demek olduğunu, vücuttaki her türlü hastalık ve hasarın hemen tedavi edilmesi sayesinde, ölümün ortadan kalkacağını savunuyor.

Calico

Google’ın projeye teknoloji anlamında katkısının ne kadar büyük olacağını tahmin etmek hiç de zor değil. Özellikle biyoteknoloji alanında ihtiyaç duyulan yüksek data işleme kapasitesidir. Eğer Google bu özelliğini hasta verileri üzerinde kullanılmasını sağlarsa projelerin tamamlanma süresi daha aza indirilebilir.

Bu da demek oluyor ki; dijital ölümsüzlüğe adım adım yaklaşıyoruz.

Submit a Comment