Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Google Yeniliklere Ara Vermiyor

Google Yeniliklere Ara Vermiyor
Can Aytı

Dünyanın en sevilen markalarından biri olan Google insanlara yardım konusunda durmak bilmiyor. Markanın yeni hedefi dünyanın en çok kullanılan arama motoruna işaret dili desteği eklemek.

Uygulamanın amacı işaret dilini gerçek zamanlı olarak bilgisayar ortamında sese çevirmek olup bunu iki adet kol bandı ile yapabilecek. Bu iki bant, işaret dili esnasında yapılan kas hareketlerini EMG (Elektromiyografi) sensörleri tarafından algılayıp, kullanıcının mobil cihazında yüklü olan Google Gesture uygulamasına aktaracak ve uygulama bu hareketleri sese dönüştürebilecek.

İşveç Berghs İletişim Okulu ile ortak olarak yürütülen proje için henüz bir çıkış tarihi belirlenmemiş. Ama okulun öğrencileri şimdiden uygulama için bir tanıtım videosu hazırlamışlar bile. Sadece videoyu izleyerek bile Google’ın ne kadar büyük bir adım attığını görebiliyoruz.

Uygulama hakkında Google henüz resmi bir açıklama da yayınlamış değil. Fakat daha öncesinden yapılan yatırımlar gösteriyor ki Google bu fikri çok uzun zamandır bünyesinde bulunduruyor. Android cihazlarda bulunan Google Translate uygulamasının konuşmayı yazıya dökebilmesi bunun en büyük habercilerinden biri.

Submit a Comment