Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Hamileler İçin Tasarlanmış Bir Popüler Uygulama Daha: Doula

Hamileler İçin Tasarlanmış Bir Popüler Uygulama Daha: Doula
Ece Balkan

Gündelik hayatımızın hemen hemen her alanında kullandığımız mobil uygulamalar, kadınların hayatlarındaki şüphesiz en önemli dönemlerinden biri olan hamilelik sürecinde de anne adaylarının hayatlarını kolaylaştırmaktadır.

Sözlük anlamı eski Yunancada “hizmet eden kadın” olan Doula, dilimizde doğum öncesinde, doğumda ve loğusalıkta anne adaylarına ve ailesine duygusal, fiziksel ve bilgisel olarak destek veren eğitimli ve tecrübeli doğum koçu veya doğum yardımcısı olarak kullanılmaktadır. Bu nedenle, kelime anlamına uygun olarak Doula ismi verilen Doula uygulaması 2014 yılında, son derece hassas bir dönem geçiren anne adaylarının hamilelik süreçleri boyunca yaşadıkları tedirginlikleri azaltmaya ve onları rahatlatmaya yardımcı olmak için ilk olarak iPhone kullanıcıları için Hollanda’da tasarlanmıştır.

Farklı işlevlere sahip ve gün be gün hamilelikleriyle ile ilgili gelişmeleri izleyebilecekleri Doula uygulaması ile anne adayları, ilk kasılmadan itibaren bütün kasılmalarını uygulamaya kaydedebilecek ve kasılmalar sırasında sakinleşebilmek için, uygulama içerisindeki Ebe Mary’den ses koçluğu ve rahatlatıcı müzik hizmeti alabileceklerdir. Bunun yanı sıra Doula, hamilelik esnasında gerçekleşen tüm kasılmalara ilişkin istatistikleri ve grafikleri güncel olarak anne adaylarına göstermektedir.

doula

Yayınlanmasının hemen ardından önce Hollanda’da popüler hale gelen Doula, uygulama içi satın alımlar içermesine rağmen (örneğin, nefese eşlik fonksiyonu), ödeme yapmaya gerek olmadan da kullanıcılarına tam destek sağlayarak, sağlık ve annelik süreci konusunda uzman kişiler ile işbirliğiyle geliştirildiği için, çok geçmeden diğer ülkeler tarafından da en çok indirilen hamilelik uygulamaları arasına girmiştir. Bu sayede, artık Android kullanıcıları için de ücretsiz indirebilen Doula, Türkçe, İngilizce, Flemenkçe, İspanyolca ve Fasça gibi farklı dil seçeneklerine sahiptir.

Submit a Comment