Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Mersey Care ve Stanford’dan İntiharı Önleyen Uygulama

Mersey Care ve Stanford’dan İntiharı Önleyen Uygulama
Kubilay Han Uluerim

 

BBC’nin yaptığı son açıklamaya göre, Birleşik Krallık temelli sağlık hizmeti veren Mersey Care NHS Trust, Stanford Üniversitesi ile ortaklaşa çalışarak, olası intiharları önleyen bir uygulama yapmaya karar verdi.

Bir kişi uygulamayı kullanmayı tercih ederse, tasarlanan bu uygulama telefon görüşmelerini, e-posta yazışmalarını ve sosyal medya hesaplarını gözlemleyerek, doktorların intihar tehlikesi olan insanları tespit ve takip etmesine yardım edecek. Eğer uygulama kullanıcının sıklıkla intihar edilen bir bölgeye gittiğini veya önemli bir randevuyu kaçırdığını tespit ederse, uygulama klinikçileri uyarabilir ve sonrasında kullanıcı kişiyle irtibata geçilebilir. Uygulama geliştiricilerinin açıklamasına göre insanlar arkadaşları ve ailesiyle paylaştıkları şeylerin çoğunu sağlık hizmeti verenlerle paylaşmıyor. Prototipin Haziran gibi bitmesi beklenirken, hastaların kullanımı için Ocak 2017 tarihini öngörülüyor.

2015 yılının Şubat ayında Facebook, Forefront, Now Matters Now, the National Suicide Prevention Lifeline ve Save.org gibi pek çok sağlık kuruluşuyla anlaşıp intihara meyilli kişilere destek olma amacıyla araçlar sunacağını belirtmişti.
Daha çok bilinen dijital sağlık şirketlerinden Ginger.io da kişilerin telefonunu kullanma şekline göre pasifçe takip ediyor, kişilere depresyon ve endişe ile ilgili danışmanlık hizmeti öneriyor.

Mersey Care ve Stanford’ın çalışmaları daha önce de haberini yaptığımız Samaritans grubu ve Durkheim Projesi gibi faaliyetlerden sonra bu konudaki ilginin ve araştırmaların arttığını destekliyor.