Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

ORCHA ile Kendinize En Uygun Mobil Sağlık Uygulamasını Seçin

ORCHA ile Kendinize En Uygun Mobil Sağlık Uygulamasını Seçin
Kubilay Han Uluerim

Diyabet, depresyon, hamilelik veya egzersiz… Aradığınız her şey için cep telefonlarında bir sağlık uygulaması bulunuyor. Lakin 170.000’den fazla uygulama arasından güvenilir ve size uygun olanı seçmek oldukça zor.

Bu sorunu çözmeye çalışan eski NHS çalışanı Liz Ashall-Payne, uygulamaların sıradan insanlar tarafından incelenip değerlendirildiği ORCHA adlı bir platform kurmuş. Bu platforma üye olan kişiler, kullandıkları ve memnun kaldıkları yazılımlarla ilgili diğer potansiyel ziyaretçilere kısa notlar bırakıyor. Bu sayede benzer hastalıklara sahip kişilerin en iyi mobil uygulamayı kullanması mümkün oluyor.

“İnsanlar, kullandıkları uygulamaların güvenli veya işe yarar olduklarını bilmiyor. Tabii ORCHA kullanmıyorlarsa… Sağlık uygulamaları için herkesin başvurduğu ilk platform olmayı umuyoruz.”

-Liz Ashall-Payne

Ashall-Payne bir diyabet hastası. Kendisi hangi diyabet uygulamasını kullandığını söylemiyor. Çünkü her uygulama her insana aynı faydayı sağlamayabilir. ORCHA ekibi olarak “appnostik” olduklarını belirten Ashall-Payne, bu tarz teknolojilerin bağımsız kullanıcılar tarafından incelenmesini ve yorumlara göre kullanılmasını uygun görüyor.

 

Kaynak:

Submit a Comment